24 Мај, 2019
0.0445

Мицкоски не оди во Брисел на конференција на ЕПП, ВМРО-ДПМНЕ го испрати Николоски

Објавено во: Македонија 12 Октомври, 2018

ВМРО-ДПМНЕ го испраќа потпретседателот Александар Николоски во Брисел на конференција на демохристијанската ЕПП, најголемата политичка групација на сестрински партии по иста идеолошка основа во Европа. 

Од партијата велат дека ВМРО-ДПМНЕ добило покана да присуствува и тоа е знак дека нема да има партиски санкции, наспроти тврдењата дека е можна изолација па дури и исклучување.

Сепак, се потврдија најавите дека нема да присуствува лидерот Христијан Мицкоски. Од македонската опозиција велат дека неговото отсуство не се должи на изолација, туку поради тоа што в понеделник претстои собраниска седница за уставни измени.

Од ВМРО – ДПМНЕ додаваат дека партијата секогаш била соодветно претставувана од партиски функционери на различно ниво, така што тенденциозно е присуството на потпретседателот Александар Николоски да се претставува како изолација на партијата или претседателот Христијан Мицкоски.

„За Претседателот Мицкоски приоритет е заштитата на македонските национални интереси и јасно изразената волја на граѓаните кои на одржаниот референдум одлучно се спротивставија на капитулантскиот договор и не дадоа поддршка на промена на името, идентитетот, историјата, традицијата и културата“ стои во соопштението.Можеби ќе ве интересира

Кога ќе се отвори граничниот премин меѓу Косово и Македонија?

Кога ќе се отвори граничниот премин меѓу Косово и Македонија?

Што му подари Талат Џафери на Папата?

Што му подари Талат Џафери на Папата?

Најчевска: Богоевски постави модел на оставка кој треба да го следат и другите

Најчевска: Богоевски постави модел на оставка кој треба да го следат и другите

Слабите резултати од претседателските избори го направија своето: Шанси кај Заев имаат само оние што добро сработиле

Слабите резултати од претседателските избори го направија своето: Шанси кај Заев имаат само оние што добро сработиле

Шекеринска: НАТО ни препорача армијата да ја чуваат приватни агенции

Шекеринска: НАТО ни препорача армијата да ја чуваат приватни агенции

Црногорскиот премиер Марковиќ: Македонската влада покажа дека е една од ретките која знае да решава комплицирани прашања

Црногорскиот премиер Марковиќ: Македонската влада покажа дека е една од ретките која знае да решава комплицирани прашања

(ВИДЕО) Станот на сопственикот од Карпош 4 кому животот му го спасија пожарникарите

(ВИДЕО) Станот на сопственикот од Карпош 4 кому животот му го спасија пожарникарите

Што ќе се случува со седницата за одземање на мандатот на Груевски, по оставката на Богоевски?

Што ќе се случува со седницата за одземање на мандатот на Груевски, по оставката на Богоевски?

Експлодира боца во „убавица“ во Карпош 4, сопственикот на станот на тереса на 16 кат чекал помош од пожарникарите

Експлодира боца во „убавица“ во Карпош 4, сопственикот на станот на тереса на 16 кат чекал помош од пожарникарите