30 Ноември, 2020
0.0207

Мицкоски: Oпозицијата да предложи непристрасен јавен обвинител

Објавено во: Македонија 23 Септември, 2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на протестот изјави дека правдата во Македонија е нападната. 

Вели дека една помината ноќ во затвор на невин човек е потешка од 10 години затвор на осуден криминалец. 

„Ништо не се смени во овие 4 години. Тие како и пред 4 години ветуваат исти работи. 4 години живееме во состојба на „ќе“, рече Мицкоски. 

Вели дека во оваа земја владеат законите на криминалците. 

Тврди дека луѓе кои пишувале критички против власта се прераспределени од Скопје да работат во Кичево. 

Мицкоски порача дека работите мора да се менуваат од корен и дека судството и обвинителството се клекнати на колена. 

Бараат опозицијата да предложи непристрасен јавен обвинител. 

Да се спречи реваншизмот, и да се формира Комисија за заштита од дискриминација, и да се донесе закон. 

Да се испита зошто по некои предмети не се постапувало. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите

Изјавите на Заев нема да им ги врзат рацете на историчарите, вели Ѓоргиев

Изјавите на Заев нема да им ги врзат рацете на историчарите, вели Ѓоргиев

Случувањата околу Македонија се огледало на реалноста во ЕУ, анализира хрватски весник

Случувањата околу Македонија се огледало на реалноста во ЕУ, анализира хрватски весник

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?

МЗ: Новиот ковид центар „Мала Богородица“ ќе почне да хоспитализира пациенти кога приватните болници ќе потпишат договор со ЦУК

МЗ: Новиот ковид центар „Мала Богородица“ ќе почне да хоспитализира пациенти кога приватните болници ќе потпишат договор со ЦУК

Oваа болест не е наивна, порача владиката Петар

Oваа болест не е наивна, порача владиката Петар

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

ПЕСИМИЗАМ ВО БРИСЕЛ: Скоро и да нема надеж за преговори годинава поради бугарското вето

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите

Здравствените власти да не ја попречуваат работатата на новинарите