16 Јануари, 2019
0.2575
    ALK 8404.21    0.13%     GRNT 835.34    0.55%     KMB 5352.34    -0.67%     MPT 50186.9    -0.59%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.63%     OKTA 4500    0%     REPL 73000    0.69%     STB 1266.75    0.31%     UNI 2083.05    -0.8%

Мицкоски веднаш ќе ги исклучи седумте пратеници кои гласаа

Објавено во: Македонија 20 Октомври, 2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на прес-конференција изјави дека веднаш е донесена одлука да се исклучат од партијата седум пратеници кои гласаа за уставни измени. 

Мицкоски рече дека го разочарале него, партијата, татковината. 

„Не можам да ги оправдам и не можам да ја разберам нивната постапка. Не одбираме кога и каде ќе живееме. Но одбираме како ќе живееме. Обврската према граѓаните е поважна од каков било притисок. Треба да се биде свесен дека има пратеници кои исто како тие што гласаа за беа опфатени од политички прогон и гласаа согласно партискиот став. Оние седум пратеници кои постапија спротивно на партискиот став и против волјата на граѓаните, а беше став на ИК и ЦК, ме разочараа мене. Но тоа не е важно. Ја разочараа татковината, партијата. Вечерва ИК одржа вонредна седница и едногласно веднаш беше донесена одлука за исклулување на овие седум пратеници, рече Мицкоски.

На граѓаните им порача да не се разочаруваат, и да се спротивстават на оваа според него криминална власт. 

„Македонецот се борел не затоа што секогаш победувал, туку затоа што никогаш не се откажувал“, рече Мицкоски. 

За СДСМ вели дека се слаби и очајни и дека ќе бидат поразени на избори. 

Можеби ќе ве интересира

То Вима: Ратификација на Преспанскиот договор може и со мнозинство од присутните

То Вима: Ратификација на Преспанскиот договор може и со мнозинство од присутните

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Владата им дели функции за возврат на оставките во ДИК

Владата им дели функции за возврат на оставките во ДИК

НЕМИЛ НАСТАН: 54 годишен Македонец починал во Банско

НЕМИЛ НАСТАН: 54 годишен Македонец починал во Банско

ВМРО-ДПМНЕ повика на бојкот на Законот за употреба на јазици

ВМРО-ДПМНЕ повика на бојкот на Законот за употреба на јазици

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј