27 Мај, 2018
0.3363
    ALK 7872.21    -0.65%     BESK 8017.33    3.6%     GRNT 748.68    4.56%     KPSS 300    -36.31%     MPT 31000.31    0%     OHB 6396.66    -0.83%     REPL 62000    0.81%     RMDEN13 96.7    0.73%     RMDEN14 96.1    0.63%     RMDEN16 95.5    0%     RZIN 125    4.17%     SBT 1951    -0.61%     SLAV 3600    0%     STB 1015.5    -0.27%     STBP 1180.55    5.3%     STIL 130    -0.94%     TEL 278.08    2.99%     TNB 12929.5    -4.14%     TTK 881.96    2.88%     UNI 2360    -0.04%     USJE 23003    -0.63%     ZPKO 2857    0%

МКД: Сиљан Аврамовски најсериозен кандидат за директор на ОТА

Објавено во: Македонија 21 Април, 2018

Сиљан Аврамовски е најсериозниот кандидат на Владата за прв директор на новата Оперативно техничката агенција (ОТА), дознава МКД.мк.

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и министер за внатрешни работи, како претставник на МВР беше претседател на работната група за спроведувањето на реформите во системот за следење на комуникациите.

Од наредната година, опремата за прислушување ќе се премести во Оперативно техничка агенција со што ќе биде заменета досегашната УБК која беше посочена како главен виновник за масовното нелегално прислушување.

Новата ОТА ќе има сопствен буџет, a директорот на агенцијата ќе се избира во Собранието со 2/3 мнозинство од пратениците. Покрај досегашната собраниска комисија, контролата на работата на агенцијата ќе ја вршат уште четири други институции од кои едното ќе биде сосема ново тело – Совет за граѓанска контрола. 


Можеби ќе ве интересира

НОВ ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Кичевско

НОВ ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Кичевско

Мицкоски: Mладите ги полнат авионите, а се празнат градовите

Мицкоски: Mладите ги полнат авионите, а се празнат градовите

Пакистанци фатени кај струмичко Костурино

Пакистанци фатени кај струмичко Костурино

Какво време се очекува во деновите кои следат?

Какво време се очекува во деновите кои следат?

Груевски му одговори на Талат Џафери со статус на Фејсбук

Груевски му одговори на Талат Џафери со статус на Фејсбук

Има ли штети по серијата земјотреси во југозападна Македонија?

Има ли штети по серијата земјотреси во југозападна Македонија?

ЗНАК НА ЗБЛИЖУВАЊЕ: Македонија и Бугарија со заеднички амбасади

ЗНАК НА ЗБЛИЖУВАЊЕ: Македонија и Бугарија со заеднички амбасади

Мета: Решавањето на спорот за името ке го забрза приемот на Македонија во ЕУ

Мета: Решавањето на спорот за името ке го забрза приемот на Македонија во ЕУ

Се бара и Ахмети да се појави на дуел

Се бара и Ахмети да се појави на дуел