21 Јануари, 2019
0.3294
    ALK 8300.23    -0.01%     BGOR 270    -5.26%     GECK 500    0%     GECT 500    0%     GRNT 824.4    -0.07%     KMB 5300.24    -0.37%     MPT 49500    -1%     MTUR 5000    -0.99%     OHB 6650    0.77%     OKTA 4550    1.11%     RMDEN17 97.7    0.18%     RZLE 19    0%     RZLV 80    9.59%     SIL 70    0%     TEL 302    0%     TTK 1347.72    -0.17%     UNI 2209    2.98%

МКД: Сиљан Аврамовски најсериозен кандидат за директор на ОТА

Објавено во: Македонија 21 Април, 2018

Сиљан Аврамовски е најсериозниот кандидат на Владата за прв директор на новата Оперативно техничката агенција (ОТА), дознава МКД.мк.

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и министер за внатрешни работи, како претставник на МВР беше претседател на работната група за спроведувањето на реформите во системот за следење на комуникациите.

Од наредната година, опремата за прислушување ќе се премести во Оперативно техничка агенција со што ќе биде заменета досегашната УБК која беше посочена како главен виновник за масовното нелегално прислушување.

Новата ОТА ќе има сопствен буџет, a директорот на агенцијата ќе се избира во Собранието со 2/3 мнозинство од пратениците. Покрај досегашната собраниска комисија, контролата на работата на агенцијата ќе ја вршат уште четири други институции од кои едното ќе биде сосема ново тело – Совет за граѓанска контрола. 


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Седете по дома надвор не се дише, Груевски во шопинг, скока цената на горива

ФОКУС НА ДЕНОТ: Седете по дома надвор не се дише, Груевски во шопинг, скока цената на горива

Каракамишева му одговори на Османи: Паметните луѓе ги прашуваат паметните, секаде и секогаш!

Каракамишева му одговори на Османи: Паметните луѓе ги прашуваат паметните, секаде и секогаш!

Два града многу високо загадени - граѓаните да не излегуваат

Два града многу високо загадени - граѓаните да не излегуваат

ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВЕН: ВМРО-ДПМНЕ апелира да донесе одлука со која го укинува Законот за употреба на јазиците

ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВЕН: ВМРО-ДПМНЕ апелира да донесе одлука со која го укинува Законот за употреба на јазиците

Ѓорчев: Власта удри по пензионерите

Ѓорчев: Власта удри по пензионерите

(ФОТО) Нивната среќа нема крај: Сите деца од Домот „11 Октомври“ згрижени во семејства

(ФОТО) Нивната среќа нема крај: Сите деца од Домот „11 Октомври“ згрижени во семејства

ПОТРЕБНА Е ПОМОШ: Донирајте за малиот Лука

ПОТРЕБНА Е ПОМОШ: Донирајте за малиот Лука

(ФОТО) Градоначалникот на Ѓорче Петров се вози бесплатно во автобус

(ФОТО) Градоначалникот на Ѓорче Петров се вози бесплатно во автобус

Грците в четврток ќе му пресудат на Договорот од Преспа

Грците в четврток ќе му пресудат на Договорот од Преспа