27 Мај, 2022
0.0295

МНОГУ ТЕШКО НЕКОЈ ДА БИДЕ ЗАШТИТЕН ОД ОМИКРОН, СИТЕ ЌЕ ГО ПРЕЛЕЖИМЕ: Професорот Пановски со став- болеста полесно поминува кај прележаните и вакцинираните

Објавено во: Македонија 26 Јануари, 2022

Микробиологот, проф. д-р Никола Пановски со став-заразата со омикрон варијантата тешко дека некој ќе ја избегне, но болеста полесно поминува кај оние кои веќе прележале ковид и кои се вакцинирале против корона вирусот.

Во гостувањето во емисијата Студио 10 на ТВ 24, професорот посочува дека дури една третина од тестирањата се асимптоматски случаи.

-Бројот на денови за изолација треба да биде 7 дена, многу малку ќе придонесеме за ширење на болеста, и најважно е тоа што болеста кај прележаните и вакцинираните полесно поминува. Доколку некој праша дали ќе биде заштитен од омикрон тоа е многу тешко бидејќи сите ќе го прележиме. Некој на нога ќе го помине, особено што според податоците на Институтот за јавно здрвје покажуваат дека 30 проценти од тестираните досега се асимптоматски случаи. Замислете колку луѓе има кои што одат на работа, не се тестираат и се позтивни. И ако го промениме прагот на излоација, тогаш треба да се затворат сите установи, појаснува професорот Пановски.

Според него делта варијантата се уште доминира во Македонија, бидејчи, како што вели, стапката на смртност поради компликации од ковид во Македонија е високо на врвот во светски рамки. 

-Делта доминира. Останува дека нашата смртност е далеку прва во светот. Тука има влијание вакцината, начинот на лекување. Процентот на починати, пред се заради протоколи и правилно лекување и стекнатите искуства се гледа дека се намалува во светот. Моментално имаме четири милиони дневно заразени. Кривата оди нагоре. Имаме околу 10.000 смртни случаи на ден. Процентот на починати во светот е помал. Мислам дека се заштитени оние кои се прележани во пеиридот ноември декември и ако примиле во истиот период трета доза, нагласи професорот..

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ поднесува интерпелација за Џафери, Левица ќе даде поддршка

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ поднесува интерпелација за Џафери, Левица ќе даде поддршка

Исчезна дете од Гостивар

Исчезна дете од Гостивар

Го прегазиле, го ограбиле и го оставиле во слепа улица по што починал

Го прегазиле, го ограбиле и го оставиле во слепа улица по што починал

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека обвинителството не можеше да најде ништо спорно кај Мицкоски

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека обвинителството не можеше да најде ништо спорно кај Мицкоски

Славчо Попоски најавува невреме и можни локални поплавувања

Славчо Попоски најавува невреме и можни локални поплавувања

КОЛКУ Е БОГАТ ШЕФОТ НА КАБИНЕТОТ НА ПРЕМИЕРОТ - Мартин Попов пријавил две куќи, но на родителите, а има и возило, два депозити, но и кредит

КОЛКУ Е БОГАТ ШЕФОТ НА КАБИНЕТОТ НА ПРЕМИЕРОТ - Мартин Попов пријавил две куќи, но на родителите, а има и возило, два депозити, но и кредит

СТАНУВАЛО ЗБОР ЗА ТЕХНИЧКА ГРЕШКА??? - Обвинителството ја повлече поканата за уредничката во ТВ Телма Весна Дојчиновска

СТАНУВАЛО ЗБОР ЗА ТЕХНИЧКА ГРЕШКА??? - Обвинителството ја повлече поканата за уредничката во ТВ Телма Весна Дојчиновска

Британските војници кои направија серија инциденти немa да одговараат кривично во земјата

Британските војници кои направија серија инциденти немa да одговараат кривично во земјата

Уставниот суд ја отфрли иницијативата на Левица за разрешувањето на Фадил Зендели

Уставниот суд ја отфрли иницијативата на Левица за разрешувањето на Фадил Зендели