18 Август, 2019
0.0170

Мудис:Еврозоната ја чекаат уште 3 скапи и болни години

Објавено во: Свет, Финансии 27 Октомври, 2012

Еврозоната нема да излезе од кризата уште најмалку три години,  тврди агенцијата Мудис, едена од трите најважни светски куќи  за оценување на кредитниот рејтинг. Како што изјави за Блумберг, Лусио Винхас де Соуса, главниот економист за рејтинзи, еврозоната остварила значаен успех во однос на спроведувањето на институционалните реформи, но ќе бидат потребни уште неколку, како што ги вели, скапи и болни години,  за нејзиното целосно заздравување. „Ниту една централната банка не може да го стимулира економскиот раст. До стабилен раст може да дојде само со структурните реформи.  Тоа  што го прават Европската централна банка и американската Управа за федерални резерви е само за купување време, за да можат регулаторите да ги спроведат реформите", вели Де Соуса.

Можеби ќе ве интересира

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

Иран произведе сопствен ракетен систем

Иран произведе сопствен ракетен систем

(ВИДЕО) Најмалку 100 повредени на индискиот фестивал „Багвал“

(ВИДЕО) Најмалку 100 повредени на индискиот фестивал „Багвал“

Му се потсмеваат, но Трамп сака да го купи Гренланд

Му се потсмеваат, но Трамп сака да го купи Гренланд

Пирати нападнаа брод во Камерун и го киднапираа екипажот

Пирати нападнаа брод во Камерун и го киднапираа екипажот

СЕВЕРНА КОРЕЈА ПОВТОРНО ЛАНСИРАШЕ РАКЕТИ: Шести ракетен тест за еден месец

СЕВЕРНА КОРЕЈА ПОВТОРНО ЛАНСИРАШЕ РАКЕТИ: Шести ракетен тест за еден месец

„Проблематичните“ конгресменки не може да влезат во Иразел: Нетанјаху објасни зошто

„Проблематичните“ конгресменки не може да влезат во Иразел: Нетанјаху објасни зошто