25 Март, 2019
0.0269

Мукоски: Дојдете, ќе ве примам на кафе

Објавено во: Македонија 07 Ноември, 2018


Исклучениот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, за МКД.мк денеска изјави дека ќе ги прими дома посетителите од „Македонија Блокира“ кои за денеска најавија протест пред неговиот дом во Вевчани.

Тој вели дека е позитивно изненаден и дека по 11 месеци ќе се сретне како домаќин со нив.

„Многу им благодарам и позитивно сум изненаден што им текна по 11 месеци да ме видат. Се разбира, во мојот дом ќе испиеме кафе, ќе бидат послужени со благо. Нема никаков проблем“, изјави за МКД.мк пратеникот Мукоски.

Партии, организации и здруженија на движењето „Македонија Блокира“ откако произлезе од „Македонија Бојкотира“ најавија блокади на патишта, собири пред собрание и протести пред домови на пратеници, а посетата кај Мукоски за денеска е нивната „прва акција“. Од таму најавија и дека ќе му врачат протестно писмо на пратеникот кој ги отвори портите на Собранието на 27 април за да влезе толпата, а на 19 октомври беше ослободен од куќен притвор за да гласа за отворање на уставните измени на собраниската седница и да обезбеди со својот глчас двотретинско мнозинство.

„Не можам предвреме да зборувам, да го видам прво писмото, па потоа би го коментирал. Но, ќе им кажам дека писмото е на погрешна адреса“, изјави Мукоски без да коментира на која адреса требало да се упати тоа протестно писмо.

Од движењето „Македонија Блокира“ следно најавуваат протест в сабота пред домовите на другите двајца пратеници кои беа ослободени од куќен притвор за да гласаат а истовремено и двајцата живеат во Охрид - Сашо Василески и Љубен Арнаудов.


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев повика граѓаните да го следат дуелот, познати рејтинзите на претседателските кандидати

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев повика граѓаните да го следат дуелот, познати рејтинзите на претседателските кандидати

Aнкетата покажува кој ќе ја однесе победата во вториот круг

Aнкетата покажува кој ќе ја однесе победата во вториот круг

Како би гласале албанските гласачи на претседателските избори?

Како би гласале албанските гласачи на претседателските избори?

AНКЕТА: Пендаровски и Силјановска скоро изедначени?

AНКЕТА: Пендаровски и Силјановска скоро изедначени?

Како ќе се надминат разликите со Грците околу учебниците?

Како ќе се надминат разликите со Грците околу учебниците?

(ФОТО) Црн чад и денес се издига над скопско Ново Лисиче

(ФОТО) Црн чад и денес се издига над скопско Ново Лисиче

Заев: Утре гледајте, ќе биде интересно со Мицкоски

Заев: Утре гледајте, ќе биде интересно со Мицкоски

За што разговараше Мицкоски со независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ?

За што разговараше Мицкоски со независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ?

Ги „фрливме“ дебелите јакни, ама времето пак ќе се смени

Ги „фрливме“ дебелите јакни, ама времето пак ќе се смени