16 Јануари, 2019
0.2473
    ALK 8404.21    0.13%     GRNT 835.34    0.55%     KMB 5352.34    -0.67%     MPT 50186.9    -0.59%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.63%     OKTA 4500    0%     REPL 73000    0.69%     STB 1266.75    0.31%     UNI 2083.05    -0.8%

Мукоски: Дојдете, ќе ве примам на кафе

Објавено во: Македонија 07 Ноември, 2018


Исклучениот пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, за МКД.мк денеска изјави дека ќе ги прими дома посетителите од „Македонија Блокира“ кои за денеска најавија протест пред неговиот дом во Вевчани.

Тој вели дека е позитивно изненаден и дека по 11 месеци ќе се сретне како домаќин со нив.

„Многу им благодарам и позитивно сум изненаден што им текна по 11 месеци да ме видат. Се разбира, во мојот дом ќе испиеме кафе, ќе бидат послужени со благо. Нема никаков проблем“, изјави за МКД.мк пратеникот Мукоски.

Партии, организации и здруженија на движењето „Македонија Блокира“ откако произлезе од „Македонија Бојкотира“ најавија блокади на патишта, собири пред собрание и протести пред домови на пратеници, а посетата кај Мукоски за денеска е нивната „прва акција“. Од таму најавија и дека ќе му врачат протестно писмо на пратеникот кој ги отвори портите на Собранието на 27 април за да влезе толпата, а на 19 октомври беше ослободен од куќен притвор за да гласа за отворање на уставните измени на собраниската седница и да обезбеди со својот глчас двотретинско мнозинство.

„Не можам предвреме да зборувам, да го видам прво писмото, па потоа би го коментирал. Но, ќе им кажам дека писмото е на погрешна адреса“, изјави Мукоски без да коментира на која адреса требало да се упати тоа протестно писмо.

Од движењето „Македонија Блокира“ следно најавуваат протест в сабота пред домовите на другите двајца пратеници кои беа ослободени од куќен притвор за да гласаат а истовремено и двајцата живеат во Охрид - Сашо Василески и Љубен Арнаудов.


Можеби ќе ве интересира

То Вима: Ратификација на Преспанскиот договор може и со мнозинство од присутните

То Вима: Ратификација на Преспанскиот договор може и со мнозинство од присутните

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Владата им дели функции за возврат на оставките во ДИК

Владата им дели функции за возврат на оставките во ДИК

НЕМИЛ НАСТАН: 54 годишен Македонец починал во Банско

НЕМИЛ НАСТАН: 54 годишен Македонец починал во Банско

ВМРО-ДПМНЕ повика на бојкот на Законот за употреба на јазици

ВМРО-ДПМНЕ повика на бојкот на Законот за употреба на јазици

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј