30 Ноември, 2023
0.0304

На бојното поле во Украина загинаа 80.000 руски војници?

Објавено во: Свет 10 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Според „Форин полиси“, во Украина загинале 80.000 руски војници. 

Ова е проценка на американското Министерство за одбрана. Велат дека околу 80.000 руски војници се убиени или повредени, објави американското политичко списание „Форин полиси“, повикувајќи се на изјави на висок претставник на Пентагон.

Колин Кал, највисокиот политички функционер во Пентагон, рече дека има огромен број на жртви во редовите на руската армија.

„Мислам дека можеме со сигурност да кажеме дека загубите на Русите изнесуваат 70.000 или 80.000 загинати за помалку од шест месеци“, изјави Кал.

Таквите процени, покажуваат дека изминатиот месец руската армија загубила повеќе од 10.000 војници односно откако Киев добил нови ракетни системи од САД, од Велика Британија и од Германија. Пентагон проценува дека Русија распоредила 120 тактички баталјони составени од околу 100.000 војници во Украина на почетокот на војната. 

Магазинот наведува дека украинските власти побарале од САД да им обезбедат ракетни системи способни да погодат руски цели на речиси 320 километри подалеку, заедно со стотици ракети ХИМАРС, но администрацијата на Бајден ја предупреди Украина да не гаѓа цели на руска територија.

Откако почна војната Русија многу ретко соопштува колкав е бројот на жртви во нивните редови, а имаше и напади на руска територија, кои Украина ниту ги демантираше, ниту ги потврдуваше. Тоа беа напади во погранични села. 

foto EPA/ IVAN BOBERSKYY

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите