08 Август, 2020
0.0416

На повидок нова пандемија во Кина?

Објавено во: Свет, Корона Вирус 06 Јули, 2020

Има предупредување во Кина за нова пандемија. 

Откриен е првиот случај на „бубонска чума“. 

Во северниот кинески регион Внатрешна Монголија властите се во состојба на готовност откако е откриен потенцијалниот случај на „бубонска чума“, болест што ја предизвика пандемијата на „Црна чума“, јавува Си-Ен-Ен.

Првиот случај е откриен во градот Бајанур, северозападно од Пекинг, наведува државната новинарска агенција Ксинхуа, а локалната болница ги предупредила властите во таа покраина за појава на болсета во саботата.

Властите издале предупредување од трет степен за да превенира евентуална пандемија.

Предупредувањето ќе  биде во сила до крајот на годината, пренесува Ксинхуа.

Лани во Кина се појави коронавирусот. Во земјата досега од коронавирусот починаа најмалку 4.600 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

РУСКИ ЛЕКАРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто не треба да се брза со вакцината против КОВИД-19

РУСКИ ЛЕКАРИ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто не треба да се брза со вакцината против КОВИД-19

ЌЕ БИДАТ ДОМА ДУРИ ДО ЈУЛИ ИДНАТА ГОДИНА- како вработените во Фејсбук се штитат од короната

ЌЕ БИДАТ ДОМА ДУРИ ДО ЈУЛИ ИДНАТА ГОДИНА- како вработените во Фејсбук се штитат од короната

(ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛЖИР: Урнати куќи, напукнати патишта

(ВИДЕО) ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛЖИР: Урнати куќи, напукнати патишта

ТЕНЗИИ ВО БЕЈРУТ: На протестите се повредени неколку луѓе

ТЕНЗИИ ВО БЕЈРУТ: На протестите се повредени неколку луѓе

Експлозијата во Бејрут остави 80.000 деца без покрив над главата

Експлозијата во Бејрут остави 80.000 деца без покрив над главата

ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Ќе ги сечат клупите, за да има дистанца

ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Ќе ги сечат клупите, за да има дистанца

Странски фактор е вмешан во експлозијата во Бејрут?

Странски фактор е вмешан во експлозијата во Бејрут?

Откриена e слабата точка на вирусот Ковид -19

Откриена e слабата точка на вирусот Ковид -19

Првиот човек на СЗО соопшти: Се развиваат 26 вакцини, од нив шест се во добра фаза

Првиот човек на СЗО соопшти: Се развиваат 26 вакцини, од нив шест се во добра фаза