20 Септември, 2021
0.0218

НАД 3.000 ЗАРАЗЕНИ ВО ТОКИО: Меѓу нив нема спортисти

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Јули, 2021

За првпат има повеќе од 3.000 новозаразени луѓе во Токио, а притисокот врз болниците расте. 

Гувернерите на трите префектури во близина на Токио ќе побараат од владата да прогласи вонредна состојба во нивните области. Шефот на работната група за борба против епидемијата, Јасутоши Нишимура, изјави дека дневниот број на заразени лица се очекува да се зголеми во наредниот период. 

Ова може да биде проблем за премиерот Јошихиде Сугу, кој се залагаше за одржување на Олимписките игри. Рејтингот на Суга во моментов е на најниско ниво откако ја презеде функцијата во септември. 

Организаторите на Олимписките игри денеска регистрираа 16 нови заразени поврзани со натпреварите, а заклучно со 1 јули, има вкупно 169. Меѓу новите случаи нема спортисти, а досега вкупно 17 се заразени.

Израел, Тајланд, Иран, Турција се само дел од земјите кои имаат висока бројка на заразени од коронавирусот деновиве. 

фото: EPA-EFE/FRANCIS R. MALASIG

Можеби ќе ве интересира

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука

Жените во Авганистан да не одат на работа - ова го наложија Талибанците

Жените во Авганистан да не одат на работа - ова го наложија Талибанците

ДВА ФАКТОРИ СЕ КЛУЧНИ: Еве зошто три европски земји ги укинуваат сите ковид мерки

ДВА ФАКТОРИ СЕ КЛУЧНИ: Еве зошто три европски земји ги укинуваат сите ковид мерки

Градоначалникот на Јоханесбург загина во сообраќајна несреќа

Градоначалникот на Јоханесбург загина во сообраќајна несреќа