28 Мај, 2020
0.0267

НАЈБАРАНАТА ПРОФЕСИЈА: Во светот недостасуваат шест милиони медицински сестри

Објавено во: Свет, Корона Вирус 07 Април, 2020

Речиси 6 милиони медицински сестри недостасуваат во моментов кога светот се справува со пандемијата, предупредува Светската здравствена организација.

-Медицинските сестри се го држат столбот на секој здравствен систем, а сега се во првите редови во борбата против пандемијата, изјави генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом.

Последниот извештај на СЗО, покажува дека вкупниот број на медицински сестри во светот има околу 28 милиони, но сепак 5,9 милиони помалку од потребниот број, се вели во извештајот.

Најмногу сестри недостасуваат во посиромашните земји на Африка, Југоисточна Азија, Блискиот Исток и делови од Јужна Америка.


Можеби ќе ве интересира

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

ОПАСНОСТ: Светот ќе се соочи со нов бран на заразени

ОПАСНОСТ: Светот ќе се соочи со нов бран на заразени

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

Австрискиот претседател се извини откако беше фатен од полиција во ресторан на нашинец

Австрискиот претседател се извини откако беше фатен од полиција во ресторан на нашинец

ОЖАЛОСТЕНАТА ВДОВИЦА ЌЕ ДОБИЕ 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - Коби знаел во што да вложува пари

ОЖАЛОСТЕНАТА ВДОВИЦА ЌЕ ДОБИЕ 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - Коби знаел во што да вложува пари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари