30 Јуни, 2022
0.0222

Најчевска: Иванов во иста ситуација, во однос на два политички субјекти применува различни правила

Објавено во: Македонија 02 Февруари, 2017

Добивај вести на Viber

Професорката Мирјана Најчевска одлуката на претседателот Иванов да не и го додели мандатот на партијата која е втора по број на освоени гласови на изборите во декември, ја толкува како отворена дискриминација врз основа на политичка припадност.

„Во текот на процедурата за доделување мандат за формирање на влада тој во иста ситуација во однос на два политички субјекти применува различни правила.
Кога го доделуваше мандатот на ДПМНЕ Иванов тргна од фактот дека таа партија има освоено најголем број пратенички места. Независно од тоа што тие пратенички места не значат мнозинство во Собранието, Иванов тргна од претпоставката дека таа партија најлесно ќе може да формира мнозинство во договор со други помали партии.
Логичен след е истоветно да постапи и во ситуација кога првата партија на која и беше доделен мандатот не успеа да обезбеди мнозинство. Тоа значи давање на мандатот по автоматизам на наредната по големина пратеничка структура (во случајов тоа е СДСМ).
Со тоа што бара оваа втора партија однапред да обезбеди доказ дека има мнозинство во Собранието, за да може да и го даде мандатот за формирање влада, Иванов, всушност применил ново правило.
Ова се нарекува дискриминација и за ова Иванов треба да добие импичмент (под итно) и да биде разрешен од функцијата претседател заради грубо кршење на Уставот“, пишува на социјалните мрежи професорката, активистка и експертка по домашно и меѓународно право.

Професорката Најчевска во својот став го цитира Член 9 и Член 87.

Член 9
Граѓаните на Република Македонија се еднакви во слободите и правата независно од полот, расата, бојата на кожата, националното и социјалното потекло, политичкото и верското уверување, имотната и општествената положба.
Граѓаните пред Уставот и законите се еднакви.

Член 87
Претседателот на Републиката е одговорен за кршење на Уставот и законите во вршењето на своите права и должности.

Можеби ќе ве интересира

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО