22 Октомври, 2019
0.0266

Најголем пад на индексот во последните четири месеци

Објавено во: Свет, Финансии 14 Октомври, 2012

На светските берзи цените на акцииите  во изминатата недела паѓаа. Со оглед на тоа дека сезоната на објавување на кварталните резултати почна лошо, според аналитичарите надолниот тренд ќе продолжи.  На Вол Стрит,  Дау Џонс индекскот минатата недела падна за 2,1%, додека S & P 500 падна за 2,2%. А Насдак индексот падна за 2,9%. Во третиот квартал, најголемиот американски производител на алуминиум, Alcoa, забележа оперативна загуба. Причина за  падот на акциите е намалената побарувачка на алуминиум од Кина поради забавениот економски раст. Во анкета на Ројтерс во почетокот на октомври, се проценуваше дека во третиот квартал приходите на компании од S & P 500 индексот ќе паднат во просек за 2,1 отсто во споредба со истиот период минатата година, а од  најновата анкета се очекува пад од 3 проценти. Тоа ќе биде првиот пад на кварталната добивка во три години. Минатата недела и на европските берзи паднаа цените на акциите. Лондон ФТСЕ индекс опадна 1,3 проценти, додека во Франкфурт DAX падна 2,2 проценти и во Париз CAC podna za 2% проценти. На Токиската берза Никеи индекс потона минатата недела за 3,7 проценти и сега е на најниско ниво во последните два месеци.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува