28 Мај, 2022
0.0206

Нашите мелничари ќе може да ги обезбедат веќе договорените количини, вели Николовски

Објавено во: Агробизнис 09 Март, 2022

Mинистерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски вели дека српската забрана за извоз на пченица и пченка не важи за нас. 

„Нашите мелничари ќе може да ги обезбедат веќе договорените количини“, изјави денеска Николовски.

Вели дека интензивно се прават напори и за изнаоѓање пласман на овошјето и зеленчукот, пред се на праските, јаболката, тутунот и грозјето.

Србија од четврток го прекинува извозот на брашно, пченка, масло и пченица, најави претседателот Александар Вучиќ. Зборувајќи за состојбата со пченицата и пченката, Вучиќ рече дека чека да види дали Русија ќе го забрани извозот на тие две жита.

Тој додаде дека од четврток повеќе нема да има извоз на брашно од Србија.

Можеби ќе ве интересира

Системот за наводнување во Теарце напредува брзо, земјоделците наскоро ќе имаат нов водовод

Системот за наводнување во Теарце напредува брзо, земјоделците наскоро ќе имаат нов водовод

СКАПО ГОРИВО И ЃУБРИВА: Живеете во град, а имате парцела на село - дали се исплати да произведувате храна за себе?

СКАПО ГОРИВО И ЃУБРИВА: Живеете во град, а имате парцела на село - дали се исплати да произведувате храна за себе?

Со зголемена конкурентност на фармите до зајакнување на руралната егзистенција

Со зголемена конкурентност на фармите до зајакнување на руралната егзистенција