29 Мај, 2024
0.0256

НАТО АВИО-БОМБАТА ТЕШКА 1 ТОН ОТСТРАНЕТА: Еве како ќе биде уништена

Објавено во: Балкан 21 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Од градилиштето во населбата Стеван Синѓелиќ во Ниш денеска успешно беше отстранета авионска бомба останата од бомбардирањето на НАТО, претходно соопшти в.д. помошникот министер и началник на Секторот за вонредни состојби при МВР Лука Чаушиќ и додаде дека евакуираните граѓани од оваа населба можат да се вратат во своите домови.

Во меѓувреме, МУП излезе со ново соопштение.

Како што истакнаа, оваа воздушна бомба е безбедно уништена под контролирани услови во каменоломот во Гаџин Хан.

Каменоломот се наоѓа веднаш до патот што води од село Сопотница до село Калетинац, а освен во тие села, според мештаните, експлозијата се слушнала и во десетина други села на падините на Сува Планина.


Чаушиќ им се заблагодари и на сите припадници на Министерството за внатрешни работи кои учествуваа во оваа ефективна акција, како и на сите градски служби и на Градскиот штаб за вонредните ситуации на градот Ниш.

Според неговата проценка, целосно уништување на авионската бомба МК 84, тешка околу 1.000 килограми со експлозивно полнење од 430 килограми, ќе се изврши во следниот час на безбедна локација.

„Ќе се уништи со помош на експлозив. Прво ќе се стави во дупка и ќе се обезбеди што е можно помала детонација. Се активира и се уништува со бавно запалено стап“, рече Чаушиќ.


Foto: МВР Србија

Можеби ќе ве интересира

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

(ВИДЕО) ПЛОЧКИ ЛЕТАЛЕ И ДО 80 МЕТРИ: Невреме во Хрватска, гром запали куќа

(ВИДЕО) ПЛОЧКИ ЛЕТАЛЕ И ДО 80 МЕТРИ: Невреме во Хрватска, гром запали куќа

МИЦОТАКИС ДО МИЦКОСКИ: Очекувам од новиот премиер да даде јасна изјава дека го почитува Договорот од Преспа

МИЦОТАКИС ДО МИЦКОСКИ: Очекувам од новиот премиер да даде јасна изјава дека го почитува Договорот од Преспа

ВУЧИЌ ЗА ГЛАСАЊЕТО ЗА СРЕБРЕНИЦА: Oсвен Македонија, го разочара и друга земја

ВУЧИЌ ЗА ГЛАСАЊЕТО ЗА СРЕБРЕНИЦА: Oсвен Македонија, го разочара и друга земја

БЕЛГРАД: Србин пред 8 години го закопал татка си во дворот за да продолжи да ја зема пензијата

БЕЛГРАД: Србин пред 8 години го закопал татка си во дворот за да продолжи да ја зема пензијата