27 Јануари, 2021
0.0189

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Објавено во: Свет, Корона Вирус 10 Јули, 2020

Детално ќе се истражува како се појави и прошири коронавирусот. 

Tим на Светската здравствена организација (СЗО) ќе го истражува потеклото на коронавирусот во Кина. 

Двајца стручњаци од СЗО ќе претстојуваат во Пекинг за да постават основа за поголемо истражување за потеклото на вирусот. 

Треба да се утврди како вирусот се пренесува од животни на луѓе. 

Научниците веруваат дека вирусот можеби се создал во лилјаци и потоа е пренесен преку друг цицач, пред да биде пренесен на луѓе на пазарот за свежа храна во кинескиот град Вухан лани. 

САД ја критикуваше СЗО дека погрешно постапила на почетокот на избивањето на епидемијата и оти е пристрасна кон Кина. 

Повеќе од 120 држави побараа истрага за потеклото на вирусот, а Кина инсистираше истрагата да се води откако пандемијата ќе биде под контрола.

САД ја обвини Кина дека го крие бројот на жртви и дека реално тој е поголем. 

Во светот има 12.4 милиони заразени од вирусот. 

Во САД, Бразил и Индија има најмногу заразени. 

Можеби ќе ве интересира

Исланд прва земја која издаде „ковид пасош“: Вакцинираните слободно на патувања

Исланд прва земја која издаде „ковид пасош“: Вакцинираните слободно на патувања

Научниците открија зошто некои луѓе се отпорни на коронавирусот

Научниците открија зошто некои луѓе се отпорни на коронавирусот

(ВИДЕО) Скијач едвај се спаси откако го бркаше мечка во познато скијалиште

(ВИДЕО) Скијач едвај се спаси откако го бркаше мечка во познато скијалиште

Нема да се спасиме од коронавирусот ни во 2021 година, тврди СЗО

Нема да се спасиме од коронавирусот ни во 2021 година, тврди СЗО

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува силна ефикасност во лечење на короната

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува силна ефикасност во лечење на короната

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

МЕРКЕЛ СО КРАЈНО ПЕСИМИСТИЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пандемијата излегува од контрола

МЕРКЕЛ СО КРАЈНО ПЕСИМИСТИЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пандемијата излегува од контрола