19 Септември, 2020
0.0295

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 02 Август, 2020

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Д-р Предраг Кон од Србија. 

Најверојатно ќе бидат во употреба, додаде тој, оние вакцини кои влегоа во третата, или пристапија кон третата фаза на истражување.

Кога слушаме за некој кој ги поминал сите фази на тестирање, таа повеќе не е потенцијална или кандидатна вакцина, туку онаа што може да се користи. Сè уште го немаме тоа. Очекуваме, а според она што се најавува, очигледно е дека сме во контакт со некои компании што ги произведуваат“,  наведува Кон.

Епидемиологот и член на Кризниот штаб на Србија, Предраг Кон, изјави дека ситуацијата кога станува збор за епидемијата на вирусот корона е далеку од поволна. 

Србија има над 26.000 случаи на коронавирус и 590 починати. 

Русите, Кинезите, Британците, Американците работат на тестирање на вакцини против коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Kоја земја од регионот има најмногу починати и заразени од коронавирусот?

Kоја земја од регионот има најмногу починати и заразени од коронавирусот?

ВАЖИ ОД УТРЕ ПО 18 ЧАСОТ: Србија воведува нова мерка за сите кои се враќаат од странство

ВАЖИ ОД УТРЕ ПО 18 ЧАСОТ: Србија воведува нова мерка за сите кои се враќаат од странство

Турција започна со тестирање на кинеската вакцина, волонтираат претежно медицински работници

Турција започна со тестирање на кинеската вакцина, волонтираат претежно медицински работници