18 Јануари, 2020
0.0223

НЕ ИЗЛЕГУВАЈТЕ БЕЗ ПОТРЕБА: Во три градови екстремно загадено

Објавено во: Македонија 12 Декември, 2019

Во Куманово, Тетово и Битола вечерва воздухот е многу високо загаден. 

Во Скопје е високо загаден, додека во Кочани и Струмица воздухот е средно загаден. 

Во Кавадарци, Кичево, Велес и Гостивар, воздухот е многу ниско загаден. 

Во Куманово се измерени 170 ПМ честички на 100 микограми, во Битола 132 ПМ, а во Тетово 121 ПМ.

Во меѓувреме, се намалува прагот на алармирање за аерозагадувањето. 

Од 14-ти месецов прагот на алармирање од загадување со ПМ10 честички ќе се намали од 188 на 175 милиграми на метар кубен.

Ова го соопштија од Министерството за животна средина. 

Можеби ќе ве интересира

Дали Симон Трпчевски навистина го прекинал концертот во Штип?

Дали Симон Трпчевски навистина го прекинал концертот во Штип?

Во Тетово уапсен развојник кој пред 11 години учествувал во грабеж на банка

Во Тетово уапсен развојник кој пред 11 години учествувал во грабеж на банка

Муцунски ветува добрососедска политика која ќе води напред

Муцунски ветува добрососедска политика која ќе води напред

Магла на десетина патни правци низ Македонија

Магла на десетина патни правци низ Македонија

Антонио Милошоски не сака тимот на СЈО да биде „вдомен“ кај Русковска

Антонио Милошоски не сака тимот на СЈО да биде „вдомен“ кај Русковска

ПО ИЗБОРИТЕ НА 12 АПРИЛ: Kaде се гледа себеси Бујар Османи?

ПО ИЗБОРИТЕ НА 12 АПРИЛ: Kaде се гледа себеси Бујар Османи?

(ВИДЕО) Трипуновски ненајавен направи контрола во МЗШВ во Берово

(ВИДЕО) Трипуновски ненајавен направи контрола во МЗШВ во Берово

Каде е најзагадено утрово?

Каде е најзагадено утрово?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Стоп за присилно извршување кај загрозени граѓани, Дудуш призна вина

ФОКУС НА ДЕНОТ: Стоп за присилно извршување кај загрозени граѓани, Дудуш призна вина