01 Август, 2021
0.0222

НЕМА ОДМОР ВО ГРЦИЈА: Србите најaвија штрајк со глад

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 12 Септември, 2020

Србите се револтирани затоа што ова лето нема да можат да патуваат во Грција. 

Има најава за протести и штрајк со глад. 

Оваа сезона ќе помине без одмор на грчките плажи.  Грција ќе остане затворена за српските граѓани и по 15 септември. 

Оваа вест поттикна гнев кај туристите и сопствениците на агенциите.

Неполн час по објавувањето на неофицијалните информации дека границите остануваат затворени, сопствениците на туристички агенции и туристи кои ги купиле аранжманите, за медиумите изјавија дека планираат да ја блокираат грчката амбасада во Белград. 

Тие планираат да започнат штрајк со глад се додека не се промени одлуката и не им се дозволи влез на граѓаните на оваа земја, објави „Новости“.

Грција одлучила да ја продолжи забраната за влез на српските граѓани по 15 месецов.

По објавата, директорот на туристичкото здружение Јута, Александар Сеничиќ, за РТС изјави дека таквата одлука е очекувана затоа што епидемиолошката состојба во Грција е лоша.

Околу 100 милиони евра на српски граѓани се „заробени“ преку туристичките агенции во Грција и други дестинации, меѓу кои Шпанија и Италија.

Епидемиолошката состојба не е сјајна ниту во Србија. 

И македонските граѓани испуштија одмор во Грција поради коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ ТРЕТАТА ДОЗА ЌЕ БИДЕ ДОВОЛНА ЗА МАКСИМАЛНА ЗАШТИТА ОД КОРОНАТА - шефот на СЗО Србија за Блиц

ДАЛИ ТРЕТАТА ДОЗА ЌЕ БИДЕ ДОВОЛНА ЗА МАКСИМАЛНА ЗАШТИТА ОД КОРОНАТА - шефот на СЗО Србија за Блиц

АМЕРИКАНЕЦ КУПИЛ КАРТА ЗА БЕЛГРАД И ГИ НАПУШТИЛ САД - приказна за њујорчанин кој се плшел од короната, но еве како нашол мир

АМЕРИКАНЕЦ КУПИЛ КАРТА ЗА БЕЛГРАД И ГИ НАПУШТИЛ САД - приказна за њујорчанин кој се плшел од короната, но еве како нашол мир

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ ИМА НОВА ПРОГНОЗА - по пеколните 40 степени следува заладување, но еве само во кои области

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ ИМА НОВА ПРОГНОЗА - по пеколните 40 степени следува заладување, но еве само во кои области

ЗА МИЕЊЕ САДОВИ ПЛАТА ОД 1.000 ЕВРА - која земја плаќа толку месечно, а нема ни мајстори, ни кувари

ЗА МИЕЊЕ САДОВИ ПЛАТА ОД 1.000 ЕВРА - која земја плаќа толку месечно, а нема ни мајстори, ни кувари

БРНАБИЌ ЗА ВУЧИЌ - не се двоумеше кога објавувајќи му војна на кланот на Беливук ја стави главата во торба

БРНАБИЌ ЗА ВУЧИЌ - не се двоумеше кога објавувајќи му војна на кланот на Беливук ја стави главата во торба

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ ЗА 13 ДЕНА ПОЧИНА ОД КОРОНА - родителите имале примено кинеска вакцина, а синот не бил вакциниран

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ ЗА 13 ДЕНА ПОЧИНА ОД КОРОНА - родителите имале примено кинеска вакцина, а синот не бил вакциниран

(ФОТО) АНА НЕ ЈАДЕ, А ЈАС НЕ МОЖАМ ДА ОДОЛЕАМ - еве со што го нагости српската премиерка претседателот Вучиќ

(ФОТО) АНА НЕ ЈАДЕ, А ЈАС НЕ МОЖАМ ДА ОДОЛЕАМ - еве со што го нагости српската премиерка претседателот Вучиќ

Пожар изби во Ксамил каде летуваат многу Македонци

Пожар изби во Ксамил каде летуваат многу Македонци

ГРЦИЈА ИСПРАЌА „ЕКСТРА“ ПОЛИЦИЈА НА ОСТРОВИТЕ - неопходна посилна контрола на местата за забава кои се жаришта на ковид

ГРЦИЈА ИСПРАЌА „ЕКСТРА“ ПОЛИЦИЈА НА ОСТРОВИТЕ - неопходна посилна контрола на местата за забава кои се жаришта на ковид