26 Јануари, 2021
0.0217

Нема патување во Грција до 14 декември

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 30 Ноември, 2020

Нема патување во Грција до средината на декември. 
Границите на јужниот сосед остануваат затворени до 14 декември, поради пандемијата на коронавирусот. Грција ја продолжи забраната за влез на државјани на трети земји до 14 декември, а одлуката стапува на сила вечерва од полноќ.

За туристите и странските државјани за кои нема забрана, овозможен е влез на грчка територија преку Бугарија, преку грчко-бугарскиот премин Промахонас-Кулата и тоа со негативен тест за коронавирус не постар од 72 часа. Останатите гранични премини, како Евзони со Македонија, Какавија со Албанија и Кипи со Турција, остануваат отворени само за одредена категорија и тоа со негативен ПЦР тест.

Забраната не важи за грчките државјани, за лицата кои имаат дозвола за престој во Грција, за лицата кои живеат во Грција, за влез на лица поради неопходни професионални или медицински причини кои имаат специјални документи, како и за возилата кои од Косово преку Македонија влегуваат во Грција кои припаѓаат на дипломатскиот, воен и административен персонал на земјите членки на ЕУ. Од забраната се изземени државјаните на земјите членки на ЕУ, на Шенген зоната, како и на Австралија, Јапонија, Нов Зеланд, Руанда, Јужна Кореја, Тајланд, Уругвај, Обединетите Арапски Емирати и Сингапур.

Во Грција вирусот е дијагностициран кај повеќе од 100.000 луѓе, а починаа над 2.000. 

Можеби ќе ве интересира

Ќе се попишуваат и бездомниците и оние без документи во Македонија

Ќе се попишуваат и бездомниците и оние без документи во Македонија

Можно е годинава да се забрани увоз на возила под Еуростандард 5, идејата за субвенции за замена на возила уште постои

Можно е годинава да се забрани увоз на возила под Еуростандард 5, идејата за субвенции за замена на возила уште постои

РФМ: Данило Брестовац повеќе не е селектор

РФМ: Данило Брестовац повеќе не е селектор

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НА ШАПКА: Семејство со две малолетни деца попради снежни навеви заглавило во викендичка, еве како се извлекле

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НА ШАПКА: Семејство со две малолетни деца попради снежни навеви заглавило во викендичка, еве како се извлекле

Мицкоски започнува со собирање потписи од следната недела, Апасиев ќе се жали на Уставен

Мицкоски започнува со собирање потписи од следната недела, Апасиев ќе се жали на Уставен

Ивановска: Добивме осум луѓе од кај Груби, но треба да се прилагодуваме на нив

Ивановска: Добивме осум луѓе од кај Груби, но треба да се прилагодуваме на нив

Пендаровски: Големите фармацевтски компании не се заинтересирани за малите пазари

Пендаровски: Големите фармацевтски компании не се заинтересирани за малите пазари

Филипче: Нема сомнеж во квалитетот на кинеските вакцини, чекаме детали во однос на цената

Филипче: Нема сомнеж во квалитетот на кинеските вакцини, чекаме детали во однос на цената

Португалското претседателство е за брз старт на преговорите: Османи и Димитров во Брисел

Португалското претседателство е за брз старт на преговорите: Османи и Димитров во Брисел