23 Мај, 2024
0.0257

НЕМА „ПЛАФОН“ ЗА ЦЕНИТЕ ВО ГРЦИЈА - СТАНОВИТЕ НАД 1.000 ЕВРА: Многумина жалат што платиле порано

Објавено во: Економија, Балкан 15 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Социјалните мрежи се преплавени со поплаки од првите гости кои тргнале на море во Грција, бидејќи сопствениците на станови во просек ги покачиле цените за најмалку 30 отсто во однос на лани. Тие се особено лути што во некои згради не се инвестирало со години, па не им е јасно што добиваат по астрономски цени.

Оние кои ќе се решат да летуваат во некој од апартманите или студијата на омилената дестинација на Србите, Грција, покрај сместувањето кое значително поскапе, мора со себе да понесат и добар џепарлак бидејќи цените на храната се веќе малку поскапи во однос на минатата година.

Во Грција во последниот период е забележана повисока стапка на раст на цените, речиси највисока во последните две децении, а потоа следат цените на храната.

За паричниците тоа изгледа како психолошки шок. На пример, во некогаш мало рибарско село, кое денес е топ дестинација поради близината до Солун, гирото е веќе четири евра, но ако ви се послужат како оброк (послужени во чинија, со прилози и без тортилја), ќе ве чини седум евра.

Аперол на плажа чини 8,5 евра, додека шолја „фредо капучино“ чини 5 евра. Пивото е 4,5 евра (мало), додека цените на печивата во голема мера останаа исти.

Со текот на времето, многу локални гости сфатија дека не вреди да се изнајмуваат станови, особено што на некои луѓе им се претвори во бизнис и никогаш не сте сигурни што ќе добиете од тоа.

Освен тоа, годинава се зачестија измамите со изнајмување станови во Грција - лажните сопственици земаат капар и исчезнуваат. Имено, неколку измамници кои нудат непостоечки или туѓи станови во Грција демнеле жртви на социјалните мрежи. Земаат депозит од 100 до дури 500 евра, па пак не се јавуваат.

Соговорникот на „Блиц бизнис“, М.Б. (34), кој штотуку се вратил од туристичко место во близина на Солун, вели дека пред патувањето детално ги истражувал цените и дека моменталната состојба покажува дека одморот во апартмани речиси ја достигнал цената на хотелското сместување.

На пример, цените за изнајмување на студио/апартмани се искачуваат до над 1.000 евра. За 10 дена на почетокот на јули треба да одвоите 920 евра, додека следниот термин е веќе 1.040 евра. Изнајмување по лице за 10 дена на Тасос чини дури 549 евра во екот на сезоната - од средината на јули до крајот на август.

Ниту Халкидики не е многу поевтин, па за аранжман на Сарти, кој се наоѓа на таканаречениот втор прст на полуостровот, Ситонија, десет ноќевања во студио кое е на 200 метри од плажата, ќе треба да платите 550 евра ако дојдете на одмор со автобус.

Исто така, често е просечен стан, со едноставен кревет, ноќна маса и кујна. Дотолку повеќе што објаснува зошто годинава многумина ќе размислат дали вреди тие пари да ги остават во стан, или да платат неколку евра повеќе за сместување во хотел со појадок.

Не треба да споменуваме дека во хотелот имате многу дополнителни услуги, како дежурен лекар, или кујна, која ја нема во приватните апартмани.

Во најголем дел, во претходните години се покажа дека нашите граѓани немаат кому да се пожалат ако престојуваат во приватен стан и се појавуваат некои непредвидени околности. Имено, вие сами го носите целиот еснаф.

Како се хотелите?

- Имаме многу резервирани мини одмори во мај, најмногу за северниот дел на Грција. Атина е секогаш актуелна, а во аранжманот се целата историска понуда на овој регион и екскурзии - истакна претходно соговорник од една туристичка агенција.

Според неа, најевтини се хотелите на Халкидики.

- Речиси и да не останале авио аранжмани, додека во автобускиот превоз има уште места - ни вели агент од друга реномирана агенција и додава дека Пелопонез е најпопуларен кај нив, но бараат и место повеќе во Атинскиот регион, односно Атина, Патри и други блиски градови - истакна таа.

Температурата во мај е иста како во Хургада, па околу 26-27 степени, а тоа топло време е посебна предност на овој период што ги привлекува нашите луѓе. Тој додава дека овие температури дефинитивно се резултат на климатските промени, станува се потопло, но тоа не е единствената причина зошто „мај е новиот јули“, како што рече нашиот соговорник.

- Многу хотели во Грција обезбедуваат бесплатен ручек и лежалки и воопшто бесплатен „all inclusive“ пакет, па еден ден може да чини само 30 до 40 евра. На овој начин својата понуда ја прилагодуваат на нашите туристи бидејќи странските туристи многу помалку патуваат поради геополитичката ситуација. Многу западни земји ги откажаа своите капацитети и ги пренасочија кај нас. Може да се каже дека странците во некои случаи го намалиле заминувањето од 10 до дури 40 проценти. На пример, да имаа четири закажани лета, ќе реализираат еден или два - ни објаснува тој.

Можеби ќе ве интересира

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Кои три професии носат најмногу пари?

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Кои три професии носат најмногу пари?

СРБИТЕ ЗА ОВАА РАБОТА ДОБИВААТ 1.100 ЕВРА: Романците заработуваат 4.000 евра

СРБИТЕ ЗА ОВАА РАБОТА ДОБИВААТ 1.100 ЕВРА: Романците заработуваат 4.000 евра

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: „Мега“, „Рапид Билд“, „Термалифт“ - Кумановски бизниси со најголеми добивки за 2023

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: „Мега“, „Рапид Билд“, „Термалифт“ - Кумановски бизниси со најголеми добивки за 2023

ОВОЈ СЕКТОР ВО ГЕРМАНИЈА ПОВТОРНО „ПУКА“ - прометот пак се намали, дали следи нов бран на стечаи?

ОВОЈ СЕКТОР ВО ГЕРМАНИЈА ПОВТОРНО „ПУКА“ - прометот пак се намали, дали следи нов бран на стечаи?

ФАКТОР АНАЛИЗА: Кој прави милиони од продажба на ајфони и андроиди во Македонија?

ФАКТОР АНАЛИЗА: Кој прави милиони од продажба на ајфони и андроиди во Македонија?

ИЗБОР НА ПРОФЕСИЈА: Што кога младите имаат талент за две или повеќе области?

ИЗБОР НА ПРОФЕСИЈА: Што кога младите имаат талент за две или повеќе области?

ДОНЕ ТАНЕВСКИ Е КУПУВАЧОТ НА АКЦИИТЕ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“- Сега располага со 21.5 отсто од хотелиерската компанија

ДОНЕ ТАНЕВСКИ Е КУПУВАЧОТ НА АКЦИИТЕ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“- Сега располага со 21.5 отсто од хотелиерската компанија

ВАЖНА ВЕСТ ЗА АКЦИОНЕРИТЕ НА „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ - еве кога компанијата ќе почне да дели дивиденда, кој на колку да се надева

ВАЖНА ВЕСТ ЗА АКЦИОНЕРИТЕ НА „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ - еве кога компанијата ќе почне да дели дивиденда, кој на колку да се надева

Д-р Адижес со моќни пораки до македонските компании

Д-р Адижес со моќни пораки до македонските компании