29 Ноември, 2021
0.0231

Нема повеќе карантин, но Нов Зеланд со системoт „семафор“ ќе го сузбива делта сојот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 22 Ноември, 2021

Властите во Нов Зеланд, со нова стратегија ќе се борат против коронавирусот. 

Карантин веќе нема да има. Ќе одат во насока да го сузбијат делта сојот.  Премиерката Џасинда Ардерн најави дека ќе има промени.

„Суровата вистина е дека делта-сојот е тука и не е спремен да исчезне. Иако ниту една земја не успеа целосно да го елиминира делта-сојот, Нов Зеланд е во подобра позиција од повеќето други да се справи со тоа“, рече таа.

Досега нејзината влада се обидуваше целосно да го елиминира вирусот.  Новиот систем, беше претставен како систем „семафор“. Зеленото значи дека нема да има никакви контроли за вирусот, портокаловото значи дека ќе се носи маска на некои места, а црвеното дозволува продавниците да бидат отворени само за вакцинираните клиенти со неопходното почитување на физичката дистанца. Од коронавирусот починаа 40 луѓе во Нов Зеланд. За еден заразен се затвораше цел град. 

Можеби ќе ве интересира

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

БИЗАРНА ГЛЕТКА: Чешкиот претседател Милош Земан ставен во стаклена кутија поради зарзата со ковид

БИЗАРНА ГЛЕТКА: Чешкиот претседател Милош Земан ставен во стаклена кутија поради зарзата со ковид

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

Курц објави како ќе се вика неговиот син

Курц објави како ќе се вика неговиот син

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин