26 Октомври, 2020
0.0199

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Објавено во: Свет, Корона Вирус 21 Септември, 2020

Професорот Хендрик Штрек, ги побива сите теории на заговор поврзани со коронавирусот.

Штрек, кој работи и како директор во Институтот за вирусологија на Универзитетската клиника во Бон, смета дека тезите дека коронавирусот не е опасен се погрешни.

Тој ги побива сите теории што се шират од одредени заговорници, дека фармацевтската индустрија, преку коронавирусот, сака да заработи повеќе пари. 

„Сите досега спроведени студии, како оние во САД, недвосмислено покажуваат дека смртноста од коронавирусот дефинитивно е поголема од обичниот грип“, вели Штрек. 

Објаснува дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од сезонскиот грип. Сепак, треба да се земе предвид на кој дел од популацијата се прават тестовите. 

„Тоа е вирус кој мора сериозно да се сфати, но сепак не треба премногу да се драматизира“, вели Штрек. 

Штрек ги негира тврдењата дека вирусот досега мутирал толку пати што вакцината воопшто не може да помогне. 

Можеби ќе ве интересира

Огромна студија за ковид открива дека ремдесивирот не функционира - ФДА дава одобрување во секој случај

Огромна студија за ковид открива дека ремдесивирот не функционира - ФДА дава одобрување во секој случај

ИНФЕКТОЛОГ ОД АВСТРИЈА: За имунитет на стадо не мора да заболат 70 отсто, доволни се и 42 проценти

ИНФЕКТОЛОГ ОД АВСТРИЈА: За имунитет на стадо не мора да заболат 70 отсто, доволни се и 42 проценти

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји