15 Април, 2021
0.0294

НЕМААТ ПОЗИТИВНИ: Мала европска земја се врати во нормала

Објавено во: Свет, Корона Вирус 06 Април, 2021

Гибралтар е првата земја во Европа која се врати во нормала и нема позитивни на коронавирусот. 

Гибралтар, британска прекуморска територија сместена на најјужната точка на Шпанија, е првото место во Европа кое се врати во претпандемиската нормалност. Скоро сите 34.000 жители се вакцинирани, како и 10.000 луѓе кои редовно доаѓаат од Шпанија на работа.

Министерката за здравство на Гибралтар, Саманта Сакраменто, сѐ уште се навикнува на новата нормалност. Носењето маска веќе не е задолжително, освен во јавен превоз.

„Имаш чувство како да си заборавил нешто или дека правиш нешто погрешно. Психолошки, ќе ни треба време да се вратиме“, вели Сакраменто.

Полициски час е укинат, а рестораните и баровите смеат да работат до два часот после полноќ. 

Ковид-19 однесе 94 животи на Гибралтар, а сега веќе нема пациенти со оваа болест во тамошната болница. Во светот, Израел е една од ретките земји кои се вратија во нормала. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

НЕГИРАШЕ ДЕКА ПОСТОИ КОРОНА ВИРУСОТ: Познатиот норвешки теоретичар на заговор, Гардер почина токму од оваа болест

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Колку побрзо Европа преземе акција за намалување на штетите од цигарите толку подобро за јавното здравје

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

ЛОША ВЕСТ ОД МОДЕРНА: Нема да може да го забрза производството на вакцини во следните месеци

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Индиски град се затвора од полноќ по денешниот црн рекорд

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Државите во ЕУ се согласни да се патува со ковид пасоши

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

Во Европа се нудат 1.1 милијарда дози вакцини на црниот пазар

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

МУТАЦИИТЕ НЕКОНТРОЛИРАНО СЕ ШИРАТ: Бразилскиот сој го има во 52 земји

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија

ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ МЕШААТ РАЗЛИЧНИ ВИДОВИ ВАКЦИНИ ЗА ПРВАТА И ВТОРАТА ДОЗА - во Британија тоа го испитува голема студија