13 Јули, 2020
0.0450

Епидемиологот Оровчанец за Фактор: Не требаа големи рестрикции на почетокот, епидемијата летоска ќе исчезне

Објавено во: Македонија 05 Јуни, 2020

Требаше да работиме со стратегија на стекнување јак колективен имунитет уште на почетокот, затоа што е јасно дека колку повеќе луѓе заболат толку побрзо епидемијата ќе исчезне, вели за Фактор епидимиологот проф д-р. Никола Оровчанец, пензиониран професор на Медицински факултет. Оровчанец смета дека моментално во прилог ни оди топлото време и УВ-зрачењето кое ќе го неутрилизира вирусот.

„Јас сум за јак „колективен имунитет”! Познато е дека со пасажирањето низ човекот вирусот се менува, човечкиот организам не е подобен за развој на вирусот, во него тој слабее. Затоа и се вели, колку повеќе луѓе заболат толку побрзо ќе заврши епидемијата, вели професорот.

Тој вели дека министерот за здравство успешно ги координира активностите околу епидемијата.

„Сметам дека требаше да се постави натпартиски да ги собере и активира сите стручни лица со искуство во практиката во Македонија, затоа што во прашање е здравјето на популацијата во државата! Испуштена е шанса за паралелна едукација на населението за тоа што е здравје, како се одржува и како се зголемува отпорноста кај луѓето! Очигледно не е доволно укажувањето „носете маска, одржувајте дистанца, мијте ги рацете, вели Оровчанец.

Според него и покрај растот на бројот на новозаболени, коронавирусот во моментов слабее.

„Топлото време и УВ-зрачењето ќе  го неутрализира, бидејќи генерално сите вируси се термолабилни и не се толку активни кога има сонце.Вирусот веќе ја нема моќта од почетокот, но ќе има уште џебови, особено кога ќе наиде на компромитирана личност, но епидемијата  во текот на летото ќе заврши. Што се однесува за вакцината, треба да се почека, бидејќи тешко е да се направи во моментов оти има повеќе поттипови од вирусот кои циркулираат. За да има добри резултати од вакцината експертите треба да се договорат кои од тие видови најмногу се појавуваат или се најопасни во циркулација. Познато е дека за да се направи класична вакцина потребно е 1,5 – 2 години, вели Оровчанец.

A.T.

Можеби ќе ве интересира

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Познато како ќе работат базените и плажите

Познато како ќе работат базените и плажите

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти