27 Октомври, 2021
0.0316

НЕРАБОТНА НЕДЕЛА ДУРИ ОД ЕСЕН: Колкава ќе биде дневницата на тие што ќе работат?

Објавено во: Економија 09 Февруари, 2021

Сеуште се крчкаат измените во Законот според кој Македонија ќе и се придружи на европската директива и поголем дел од работниците кои работат и во недела, ќе бидат слободни.

Сепак, иако финишот на Законот е при крај, со цел економијата да застане на нозе после пандемијата со корона вирусот, овој предлог ќе почне со примена најверојатно од есен.

Она што многумина го поставија како прашање е колку ќе изнесува дневницата на оние кои ќе работат во недела, а од надлежното министерство велат дека работникот кој ќе  треба да добие повисока дневница за 50 отсто.

Тоа значи дека оној што ќе работи во недела ќе мора да да добие една и пол дневница ама и слободен ден.

Ако помине предлог законот, големите молови нема да работат бидејќи според предлогот, како што кажа и министерката Јагода Шехпаска се предвидува да работат само трговски објекти со површина до 200 квадратни метри кои с енаоѓаат во склоп на бензиски пумпи на граничните премини на аеродромите, автобуските станици и железничките станици. 


Прчитајте и за:

Занаетчиите сакаат субвенции за плата: Пекарите, козметичарите и фризерите ќе работат и во недела

КОЈ СЕ ЌЕ БИДЕ ИСКЛУЧОК: Неофицијално за овие дејности недела нема да биде неработен ден

Можеби ќе ве интересира

Историски ден за македонскиот стартап екосистем, eве зошто

Историски ден за македонскиот стартап екосистем, eве зошто

Заев објасни дали ќе имаме зголемена инфлација и енергетски ценовен шок

Заев објасни дали ќе имаме зголемена инфлација и енергетски ценовен шок

Мицкоски: Ќе се вратиме 40-50 години наназад кога домаќинствата се соочуваа со недостаток на електрична енергија

Мицкоски: Ќе се вратиме 40-50 години наназад кога домаќинствата се соочуваа со недостаток на електрична енергија

Растат платите во Србија, просечната се искачи на 550 евра

Растат платите во Србија, просечната се искачи на 550 евра

Заев вели дека и во време на пандемија се зголемуваат платите, а тоа е реткост во Европа

Заев вели дека и во време на пандемија се зголемуваат платите, а тоа е реткост во Европа

НАЈЧЕВСКА ПРАШУВА: Зошто во земјава не се стимулира ставање панели на секоја куќа и кому му одговара да останеме енергетски зависни

НАЈЧЕВСКА ПРАШУВА: Зошто во земјава не се стимулира ставање панели на секоја куќа и кому му одговара да останеме енергетски зависни

БЕКТЕШИ: Убеден сум дека ниту по први јануари нема да има големи ценовни шокови кај електричната енергија

БЕКТЕШИ: Убеден сум дека ниту по први јануари нема да има големи ценовни шокови кај електричната енергија

На Балканот и натаму се градат нуклеарни централи, Македонија нема стратешка резерва

На Балканот и натаму се градат нуклеарни централи, Македонија нема стратешка резерва

Скопска фирма со еден вработен направи пола милион евра профит!

Скопска фирма со еден вработен направи пола милион евра профит!