27 Октомври, 2021
0.0245

КОЈ СЕ ЌЕ БИДЕ ИСКЛУЧОК: Неофицијално за овие дејности недела нема да биде неработен ден

Објавено во: Економија 08 Февруари, 2021

Додека Законодавниот дом ја чека драфт верзијата, која токму таму треба да стигне од Владата, во јавноста излегуваат и информации за тоа кои дејности ќе работат во недела.

Аптеки, болници, транспорт, медиуми но и бензинските станици најверојатно ќе се најдат на листата за кои нема да важи неработна недела.

На листата, според кажаното од вицепремиерот за економски прашања, законското решение е пред крај а за 34 дејности нема да важи „правилото“ недела неработен ден .

Вицепремиерот Фатмир Битиќи, во вчерашното гостување на Телевизија „Сител“ кажа дека оние кои ќе бидат на работа во недела, ќе добјат слободен ден покрај тоа што ќе бидат содветно платени.

Во неодамнешното интервју пак токму за нашиот медиум, Битиќи кажа и дека интензивно се води комуникација со синдикатите а решението кое ќе се донесе се гледа да ги задоволи сите страни.

Битиќи, рече дека ќе има исклучоци посебно за одредени права, па доколку се работи во недела тие вработени ќе бидат соодветно компензирани и тоа јасно ќе биде пропишано.

Целото интервју прочитајте го тука.


Можеби ќе ве интересира

Историски ден за македонскиот стартап екосистем, eве зошто

Историски ден за македонскиот стартап екосистем, eве зошто

Заев објасни дали ќе имаме зголемена инфлација и енергетски ценовен шок

Заев објасни дали ќе имаме зголемена инфлација и енергетски ценовен шок

Мицкоски: Ќе се вратиме 40-50 години наназад кога домаќинствата се соочуваа со недостаток на електрична енергија

Мицкоски: Ќе се вратиме 40-50 години наназад кога домаќинствата се соочуваа со недостаток на електрична енергија

Растат платите во Србија, просечната се искачи на 550 евра

Растат платите во Србија, просечната се искачи на 550 евра

Заев вели дека и во време на пандемија се зголемуваат платите, а тоа е реткост во Европа

Заев вели дека и во време на пандемија се зголемуваат платите, а тоа е реткост во Европа

НАЈЧЕВСКА ПРАШУВА: Зошто во земјава не се стимулира ставање панели на секоја куќа и кому му одговара да останеме енергетски зависни

НАЈЧЕВСКА ПРАШУВА: Зошто во земјава не се стимулира ставање панели на секоја куќа и кому му одговара да останеме енергетски зависни

БЕКТЕШИ: Убеден сум дека ниту по први јануари нема да има големи ценовни шокови кај електричната енергија

БЕКТЕШИ: Убеден сум дека ниту по први јануари нема да има големи ценовни шокови кај електричната енергија

На Балканот и натаму се градат нуклеарни централи, Македонија нема стратешка резерва

На Балканот и натаму се градат нуклеарни централи, Македонија нема стратешка резерва

Скопска фирма со еден вработен направи пола милион евра профит!

Скопска фирма со еден вработен направи пола милион евра профит!