19 Април, 2019
0.0305

Нов данок на финансиските трансакции во ЕУ

Објавено во: Свет, Финансии 12 Октомври, 2012

Неколку часа пред изгласување на договорот за буџетска дисциплина во француското Народно собрание, 11 земји на ЕУ дадоа зелено светло за воведување на данок на финансиски трансакции. Со новиот данок, претседателот на Франција Оланд,  се надева дека ќе го придобие собраниско мнозинство за усвојување на буџетскиот договор на кој се спротивстави дел од француската левица. Во меѓувреме Оланд и претседателот на Шпанија, Маријано Рахој најавија дека 17-члената еврозона ги има сите потребни средства за решавање на должничката криза и дека само треба да ги исполни претходните дадени ветувања. Растот повторно ќе се врати, ако европските лидери ги решат прашањата за иднината на еврозоната, истакна Оланд.

Можеби ќе ве интересира

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години