19 Април, 2019
0.0290

Нов пад на еврото

Објавено во: Свет, Финансии 15 Октомври, 2012

Падна вредноста на еврото поради обновените стравувања за еврозоната кои ги засенија можните очекувања за решение на должничката криза на самитот на европските лидери во текот на оваа недела. Австралискиот и новозеландскиот долар исто така бележиат пад. „Податоците од Европа се слаби и ќе продолжат да влијаат врз еврото. Постојат надежи дека Шпанија ќе побара помош, но тоа допрва треба да биде утврдено", вели Марито Уеда, од „FX Prime Corp.“ Како што пренесува Блумберг, еврото падна во однос на повеќето основни валути или за 0.3% во однос на доларот, со што стигна до 1.291. Во однос на јенот пак исто така загуби 0.3% од вредноста и стигна до 101.25. Со доларот се тргува без голема разлика спрема јапонскиот јен или долар чини 78.43 јени. Понатамошно влијание врз еврото, најверојатно ќе имаат податоците за инвестициите во Германија на институтот ZEW. Во меѓувреме беа изнесени податоците за намалување на извозот на Кина во ЕУ за 10.7% во септември, што значи дека четврти месец по ред извозот бечежи пад. Европските лидери треба да се состанат во Брисел на 18-19 октомври, кога ќе се дискутира за понатамошните мерки за борба против кризата. Шпанскиот министер за финансии, за време на посетата на Токио, истакна дека неговата земја би можела да се финансира без меѓународната помош, барем до крајот на годината. Само последнава година еврото загуби 5.6% од вредноста.

Можеби ќе ве интересира

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години