14 Јули, 2020
0.0216

Новак: Во однос на април побарувачката на нафта порасна за 20 проценти

Објавено во: Економија, Корона Вирус 27 Мај, 2020

Рускиот министер за енергетика, Александар Новак вели дека побарувачката за нафта и понатаму е на ниско ниво, но и покрај тоа во мај во однос на април 2020 година сепак порасна за 20 проценти.

Цените на бензинот во земјата останаа на исто ниво, а цените на дизелот од почетокот на годината скокнаа за 1,5 проценти. Тековните суфицити на нафта во руското производство се околу 7-12 милиони барели на ден. 

Руското Министерство за енергетика очекува повторно балансирање на пазарот, поради раст на побарувачката во јуни и јули 2020 година.

Побарувачката за услуги во производството и истражувањето на нафта и гас се намалија за 50 проценти, поради што руската влада подготви мерки за поддршка за погодените компании. Ц

Целта е да се зголеми побарувачката за нивните услуги на ниво од 80 проценти од 2019 година, објави руската новинска агенција TASS.

Русија ја надмина Саудиска Арабија во извозот на нафта. 

Увозот на нафта од Русија во Кина во април скокнал за 17,7 отсто на годишно ниво, а од Саудиска Арабија се намалил за 18 отсто, објави Ројтерс.

Увозот на нафта во Кина во април е паднат за 7,5 отсто на годишно ниво – на 9,84 милиони барели дневно.

Можеби ќе ве интересира

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

Во Македонија во мај само 838 туристи

Во Македонија во мај само 838 туристи

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат