30 Јуни, 2022
0.0265

ОЧЕКУВАНО: Иванов најави-Груевски го добива мандатот денеска

Објавено во: Македонија 09 Јануари, 2017

Добивај вести на Viber

Очекувано, екс премиерот Никола Груевски ќе го добие мандатот за составување на нова Влада. 

За ова предмалку информираа од кабинетот на шефот на државата Ѓорге Иванов..

Оттаму соопштуваат дека мандатот ќе му биде врачен на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за состав на нова Влада.

Оваа одлука на претседателот Иванов доаѓа по објавените резултати од изборите на кои најмногу, или 51 мандат освои ВМРО-ДПМНЕ.

Опозицијата освои 49 мандат.

И покрај тоа што мандатот му се дава на Груевски, неизвесно е дали ќе успее да формира нова Влада покрај новата платформа и барања кои произлегоа од три албански партии во земјава ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците.

Прочитајте и за ова:

Груевски го има мандатот, но влада без ВМРО-ДПМНЕ отвара опасни сценарија?

Можеби ќе ве интересира

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО