19 Февруари, 2019
0.4670
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

ОФИЦИЈАЛНО: Неверојатен годишен раст на македонската берза во 2018-та

Објавено во: Финансии 16 Јануари, 2019

Неверојатен годишен раст на тргувањето со хартии од вредност за 120 отсто повеќе во споредба со една година претходно забележа билтенот на македонска берза за 2018-та што е објавен денеска. Ваквиот напредок за повеќе од двојно најмногу се должи на блок-трансакциите, каде што се евидентирани 5,26 милијарди денари, за разлика од 2017-та, каде што беа забележани само 1,8 милијарди.

Број на класично тргување на акции има за 48 отсто повеќе во споредба со 2017-та. Сето ова се должи на враќањето на оптимизмот кај инвеститорите по добивањето на поканата за Македонија да биде земја-членка на НАТО, како и прогресот со решавањето на спорот со името со Грција.

Најмногу тргувала Комерцијална банка со 67 милиони евра. Во топ-5 со најголем промет годината ја завршија уште Макпетрол, Алкалоид, НЛБ Банка и Стопанска банка Скопје.

Кај сите поголеми тргувачи има пад во главнината кај странските инвеститори, освен кај Охридска банка со позитива од 3,32 отсто.


Можеби ќе ве интересира

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Зошто милиони Германци одат на „мини работа“?

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Лекар работи на крузер, има плата од 9.000 евра

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Умни совети за штедење на пари од млади пензионери

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Oвие професии се најбарани во Русија

Oвие професии се најбарани во Русија

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Долгот на САД со нов рекорд

Долгот на САД со нов рекорд