20 Февруари, 2019
0.3250
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

„ОПОЗИЦИСКА ЧИСТКА“: Ова се функционерите кои добија „црвен“ од ВМРО ДПМНЕ

Објавено во: Македонија 23 Октомври, 2018

Одржан ЦК на ВМРО ДПМНЕ каде паднаа одлуки за исклучување на високи сегашни и поранешни функционери.

Александар Николоски, Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ доцна синоќа кажа дека 

ВМРО-ДПМНЕ завршува со хипотеките од минатото, доживува своја катарза и продолжува напред силно, реформирано и единствено во идејата за Македонија.

Велејќи дека партијата секогаш успевала да се „прочисти“ и да се врати на идеалите и корените на ВМРО, и да се погледне во очи со својот народ, со македонскиот народ Николовски кажа дека На иницијатива на Претседателот на партијата, Христијан Мицкоски, Централниот Комитет разгледал предлог за рарешување на Потпретседателот на партијата, Митко Јанчев, и членот на Извршниот Комитет, Констадин Богданов.

Централниот Комитет, додаде Николовски заради истите причини побара од матичните општински комитети да поведе дисциплинска постапка и да ги исклучат од членство Сашо Мијалков и Никола Тодоров.

Пратениците кои се на листата „ЗА“ уставни измени, Николовски вели дека се бара да го вратат мандатот и да дадат оставки.

Можеби ќе ве интересира

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери