16 Јануари, 2019
0.2571
    ALK 8404.21    0.13%     GRNT 835.34    0.55%     KMB 5352.34    -0.67%     MPT 50186.9    -0.59%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.63%     OKTA 4500    0%     REPL 73000    0.69%     STB 1266.75    0.31%     UNI 2083.05    -0.8%

Ослободен Македонецот за брутален напад на богати старци во Виена

Објавено во: Македонија 10 Ноември, 2018

Македонски државјанин вчера е ослободен од судот поради претепување на двајца старци и упад во нивниот дом во Виена поради немање докази, објавија австриски медиуми.

Се работи за двајца осомничени Македонци, од кои само едниот беше достапен за виенскиот регионален суд. 

Двајцата на 20 декември 2017-та со скеле упаднале во семејна куќа на двајца пензионери. Внатре била само 81-годишната жена и ја врзале за кревет додека и одзеле 900 евра и златен накит. На бегање се сретнале со 85-годишниот сопруг, кој ја водел својата парализирана ќерка од мозочен удар. Тој како поранешен чувар имал пиштол кај себе, но го спречиле да посегне по истиот и го удриле со дрвена летва.

Македонецот преку меѓународна потерница потоа е пронајден и уапсен во Бугарија, пред 24-годишникот да биде спроведен и предаден на правосудството во Австрија, додека другиот е во Македонија и според австриските медиуми молчел додека бил испрашуван од македонската полиција.

"Не ги тепам старите луѓе, јас не го сторив тоа" се бранел нашиот државјанин пред судијата. Бидејќи на местото на настанот не се пронајдени траги од ДНК, а исто така осомничените не може никој да ги идентификува, бидејќи надвор било темница, а во меќувреме на светло ги видела единствено старицата, која во меѓувреме починала.

 "Нема сигурни докази кои не би оделе во прилог на обвинетиот", констатирал судијата. Одлуката не е правосудна.

Обвинета е и поранешната чистачка на домот на двајцата старци, како и нејзиниот партнер. Таа му кажала дека работи кај многу богати старци, а овој ги ангажирал Македонците како нему познати по криминални активности.

Можеби ќе ве интересира

То Вима: Ратификација на Преспанскиот договор може и со мнозинство од присутните

То Вима: Ратификација на Преспанскиот договор може и со мнозинство од присутните

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Владата им дели функции за возврат на оставките во ДИК

Владата им дели функции за возврат на оставките во ДИК

НЕМИЛ НАСТАН: 54 годишен Македонец починал во Банско

НЕМИЛ НАСТАН: 54 годишен Македонец починал во Банско

ВМРО-ДПМНЕ повика на бојкот на Законот за употреба на јазици

ВМРО-ДПМНЕ повика на бојкот на Законот за употреба на јазици

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј