12 Јули, 2020
0.0296

Ослободителна пресуда за Заев во „Поткуп'“

Објавено во: Македонија 21 Мај, 2018

Премиерот Зоран Заев е ослободен од вина во случајот „Поткуп“, пресуди Кривичниот суд Скопје. Според пресудата, обвинителството не успеало да докаже дека Заев сторил кривично дело примање поткуп.

- Очекуваме обвинителството да поднесе жалба, но правдата веќе излезе на виделина - искоментира Заев пред судот.

Заев претходно изјави дека не се чувствува виновен. На минатото рочиште Обвинителството го преквалификува обвинението за Заев со друг став за кој е предвидена поблага казна. Toj е обвинет за ветување дека ќе прими поткуп, за што е предвидена казна од 1 до 5 години затвор, а со старото обвинение беше обвинет за примање поткуп за што најниската казна беше 5 години.

Обвинителката Валентина Бислимовска на завршните зборови на 15 мај рече дека Заев не примил пари за поткуп. „Во истрагата и од исказот на сведокот Иван Николов, кој беше дециден дека не дал пари, а Зоран Заев не примил подарок, е утврдено дека таквата последица не настапила“, рече обвинителката.


Можеби ќе ве интересира

НИКАКО ДА СЕ СИМНЕМЕ ПОД 10 ОТСТО - стапката денеска е 13,7 проценти

НИКАКО ДА СЕ СИМНЕМЕ ПОД 10 ОТСТО - стапката денеска е 13,7 проценти

ПОВТОРНО МЛАДИ ЖРТВИ НА КОРОНАТА - починаа пациенти на 42 и 46 години, 136 новозаразени

ПОВТОРНО МЛАДИ ЖРТВИ НА КОРОНАТА - починаа пациенти на 42 и 46 години, 136 новозаразени

И СТУДЕНТИ ОД ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ СЕ ЖАЛАТ ЗА КАРТИЧКИТЕ - еден месец немаме одговор

И СТУДЕНТИ ОД ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ СЕ ЖАЛАТ ЗА КАРТИЧКИТЕ - еден месец немаме одговор

УШТЕ ЕДНА БОМБА ЗА ЗАЕВ: Се зборува за шест милиони евра и адвокатот Димишков

УШТЕ ЕДНА БОМБА ЗА ЗАЕВ: Се зборува за шест милиони евра и адвокатот Димишков

СЕ РАЗГАЛУВА ДУШАТА: Погледнете ги овие прекрасни сончогледи

СЕ РАЗГАЛУВА ДУШАТА: Погледнете ги овие прекрасни сончогледи

ГДУ: На 15 јули да испратиме порака во името на Граѓанинот против Мафијата

ГДУ: На 15 јули да испратиме порака во името на Граѓанинот против Мафијата

СМИРЕН РАБОТНИК НА НИВАТА БОЖЈА - Отец Партениј хиротонисан за нов епископ на МПЦ-ОА

СМИРЕН РАБОТНИК НА НИВАТА БОЖЈА - Отец Партениј хиротонисан за нов епископ на МПЦ-ОА

НЕДЕЛЕН ФАКТОР: Рециклирана 2016-та, Груевизмот уште цвета?

НЕДЕЛЕН ФАКТОР: Рециклирана 2016-та, Груевизмот уште цвета?

НОВИ СНИМКИ: Мицкоски разговара за Законот за ЈО со осуммината исклучени пратеници од ВМРО

НОВИ СНИМКИ: Мицкоски разговара за Законот за ЈО со осуммината исклучени пратеници од ВМРО