22 Февруари, 2024
0.0303

ОСМАНИ БЛАГОДАРЕН: Еве што објави министерот за надворешни работи

Објавено во: Македонија 30 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на Фејсбук им се заблагодари на сите шефови на делегации присутни на денешниот 30-ти Министерски совет на ОБСЕ.

- Не смееме да дозволиме механизмите на ОБСЕ, кои придонесуваат за подобрување на животот на многу луѓе, да останат неискористени поради нашата внатрешна неусогласеност. ОБСЕ е потребна за да го поттикне мултилатерализмот и да ја олесни соработката, за луѓето да живеат слободно. Затоа мора да одговориме на овој повик заедно, бидејќи тој не доаѓа од мене како актуелен Претседавач, туку од луѓето од регионот на ОБСЕ на кои им служиме, напиша Османи на неговиот фејсбук профил.

Додава дека му претставува особена чест што сме домаќини на 30-тиот Министерски совет на ОБСЕ и изразува надеж дека сите одговорно ќе пристапиме на тежината на моментот и заедно ќе разговараме за да обезбедиме иднина за ОБСЕ.

- На сите делегати и гости им посакувам успешна работа и смели одлуки, објави министерот Османи.


Можеби ќе ве интересира

ДИПЛОМАТСКИОТ ПАСОШ СО „РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА“ ВАЖИ, НО НЕ И ОБИЧНИОТ: Проверија пратениците Лефков и Петрушевски кои влегоа во Бугарија

ДИПЛОМАТСКИОТ ПАСОШ СО „РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА“ ВАЖИ, НО НЕ И ОБИЧНИОТ: Проверија пратениците Лефков и Петрушевски кои влегоа во Бугарија

ОВА НЕВООБИЧАЕНО ТОПЛО ВРЕМЕ ЌЕ ГО ПЛАТИМЕ ВО МАРТ И АПРИЛ, А И ЛЕТОВО ДОАЃА СТУДЕНАТА „ЛА НИЊА“: Не чека мраз, снег и студено време а и летото можно е да се „поремети“

ОВА НЕВООБИЧАЕНО ТОПЛО ВРЕМЕ ЌЕ ГО ПЛАТИМЕ ВО МАРТ И АПРИЛ, А И ЛЕТОВО ДОАЃА СТУДЕНАТА „ЛА НИЊА“: Не чека мраз, снег и студено време а и летото можно е да се „поремети“

ВО ПУНКТОТ „ПРОЛЕТ“ ДА СЕ ВРАТИ ПРИНЦИПОТ „БЕЗ ЗАКАЖУВАЊЕ“: Ова го бараат самите граѓани, тврди Бојмацалиев

ВО ПУНКТОТ „ПРОЛЕТ“ ДА СЕ ВРАТИ ПРИНЦИПОТ „БЕЗ ЗАКАЖУВАЊЕ“: Ова го бараат самите граѓани, тврди Бојмацалиев

„ВИВА“ ЗАЕДНО СО НАЈГОЛЕМИТЕ СВЕТСКИ БРЕНДОВИ НА GULFOOD 2024

„ВИВА“ ЗАЕДНО СО НАЈГОЛЕМИТЕ СВЕТСКИ БРЕНДОВИ НА GULFOOD 2024

ГОЛЕМАТА КАШЛИЦА КАЈ „ГОЛЕМИТЕ“: Од упорното кашлање ве болат сите мускули

ГОЛЕМАТА КАШЛИЦА КАЈ „ГОЛЕМИТЕ“: Од упорното кашлање ве болат сите мускули

РЕГИОНОТ ПРЕД ГОЛЕМА БУРА, НА УДАР СЕ БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА, ЦРНА ГОРА И АЛБАНИЈА: Дали бурата ќе дојде во Македонија?

РЕГИОНОТ ПРЕД ГОЛЕМА БУРА, НА УДАР СЕ БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА, ЦРНА ГОРА И АЛБАНИЈА: Дали бурата ќе дојде во Македонија?

„СЕ НАПЛАЌААТ ПОБАРУВАЊА ПРАСТАРИ НА КОИ ТЕЧАТ ЛИХВАРСКИ КАМАТИ, АМА ФАРАОНИТЕ НЕ СЕ ДАВААТ“: Глигорова повторно во нејзин стил за присилната налата

„СЕ НАПЛАЌААТ ПОБАРУВАЊА ПРАСТАРИ НА КОИ ТЕЧАТ ЛИХВАРСКИ КАМАТИ, АМА ФАРАОНИТЕ НЕ СЕ ДАВААТ“: Глигорова повторно во нејзин стил за присилната налата

ПАДНА ДОГОВОР ЗА ПРВ ТВ ДУЕЛ МЕЃУ МИЦКОСКИ И КОВАЧЕВСКИ: Ќе се случи на трети април на Канал 5

ПАДНА ДОГОВОР ЗА ПРВ ТВ ДУЕЛ МЕЃУ МИЦКОСКИ И КОВАЧЕВСКИ: Ќе се случи на трети април на Канал 5

НЕКОИ ПОЛИТИЧКИ ПАРТИИ БИЛЕ ВИНОВНИ ЗА ХАОСОТ СО ЛИЧНИТЕ ДОКУМЕНТИ: Бојмацалиев тврди дека МВР не потфрлило во нарачката на обрасци

НЕКОИ ПОЛИТИЧКИ ПАРТИИ БИЛЕ ВИНОВНИ ЗА ХАОСОТ СО ЛИЧНИТЕ ДОКУМЕНТИ: Бојмацалиев тврди дека МВР не потфрлило во нарачката на обрасци