23 Октомври, 2018
0.3432
    ALK 8526.54    4.89%     BESK 10210    7.77%     CEVI 1050    5%     FERS 68126    10%     GRNT 882.5    6.37%     KJUBI 1551    6.23%     KMB 5567.22    7.07%     KVAS 15500    10.27%     MKSD 235    8.8%     MPOL 350    9.72%     MPT 50055.82    4.86%     MTUR 5200    7.95%     OHB 6778.6    3.49%     OKTA 5136.53    6.07%     PPIV 47553.12    5.67%     REPL 68000    2.36%     RZLV 70    8.53%     RZUS 130.29    8.58%     SBT 2534    9.99%     STB 1260.59    9.65%     STBP 1191.32    8.3%     STIL 147.83    9.5%     TEL 302    4.86%     TETE 2420    10%     TKVS 5661.18    5.82%     TNB 15271.57    3.89%     TPLF 907    9.95%     TTK 1290.1    9.9%     UNI 2437.07    5.96%     ZILU 256    9.87%     ZPKO 2828.24    -0.87%

Османи носел документи во СЈО

Објавено во: Македонија 13 Октомври, 2018

Бујар Османи, актуелниот вицепремиер за евроинтеграции и преговарач со УЕ, соопшти дека дека изминатите денови собирал документација и истата како докази ја доставил до СЈО за да го расчисти својот случај во истрагата „Пациент“.

- Постојано до мене пристигнуваат бројни прашања, како од јавноста, така и од блиските, кои постојано ми даваат поддршка. Сакам да повторам дека шпекулациите за овој случај се вртеа и претходно. Во повеќе наврати барав СЈО да отвори истрага и да го расчисти случајот. Во таа смисла очекував да бидам повикан и да ги претставам фактите со кои располагам за да не се спомне моето име. Собрав изминатите денови голем број документација во која јасно се гледа дека нема индиции за противзаконско работење. Целата оваа документација е предадена во СЈО, а во наредниот период ќе бидат доставени и останатите документи. Од СЈО добив уверување дека овие документи се значајни и ќе му дадат нов тек на истрагата, така што сметам дека за брзо време ќе бидам ослободен од случајот - рече Османи на прес-конференција.

Тој додаде дека сака што побргу да се ослободи од сомнежите за да може посветено да работи на евроинтеграциите на Македонија.

Можеби ќе ве интересира

Започна прославата на ВМРО-ДПМНЕ; Груевски не дојде

Започна прославата на ВМРО-ДПМНЕ; Груевски не дојде

Мицкоски со честитка за празникот во контекст на исклучувањата

Мицкоски со честитка за празникот во контекст на исклучувањата

Разрешениот Костадин Богданов: ВМРО-ДПМНЕ е далеку од демократска и европска партија

Разрешениот Костадин Богданов: ВМРО-ДПМНЕ е далеку од демократска и европска партија

Груевски ја прими пресудата

Груевски ја прими пресудата

И Рангелова се јави со коментар за исклучувањата и курсот по кој тера ВМРО-ДПМНЕ

И Рангелова се јави со коментар за исклучувањата и курсот по кој тера ВМРО-ДПМНЕ

Тодоров се јави: Ме исклучи анти-западно раководство

Тодоров се јави: Ме исклучи анти-западно раководство

Робертсон вели дека ваква шанса Македонија нема да има во следните 30 или 40 години

Робертсон вели дека ваква шанса Македонија нема да има во следните 30 или 40 години

Загадувањето на воздухот се врати - каде е највисоко?

Загадувањето на воздухот се врати - каде е највисоко?

Што пишуваат твитерџиите за исклучувањата од ВМРО-ДПМНЕ?

Што пишуваат твитерџиите за исклучувањата од ВМРО-ДПМНЕ?