16 Февруари, 2019
0.3530
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Османи носел документи во СЈО

Објавено во: Македонија 13 Октомври, 2018

Бујар Османи, актуелниот вицепремиер за евроинтеграции и преговарач со УЕ, соопшти дека дека изминатите денови собирал документација и истата како докази ја доставил до СЈО за да го расчисти својот случај во истрагата „Пациент“.

- Постојано до мене пристигнуваат бројни прашања, како од јавноста, така и од блиските, кои постојано ми даваат поддршка. Сакам да повторам дека шпекулациите за овој случај се вртеа и претходно. Во повеќе наврати барав СЈО да отвори истрага и да го расчисти случајот. Во таа смисла очекував да бидам повикан и да ги претставам фактите со кои располагам за да не се спомне моето име. Собрав изминатите денови голем број документација во која јасно се гледа дека нема индиции за противзаконско работење. Целата оваа документација е предадена во СЈО, а во наредниот период ќе бидат доставени и останатите документи. Од СЈО добив уверување дека овие документи се значајни и ќе му дадат нов тек на истрагата, така што сметам дека за брзо време ќе бидам ослободен од случајот - рече Османи на прес-конференција.

Тој додаде дека сака што побргу да се ослободи од сомнежите за да може посветено да работи на евроинтеграциите на Македонија.

Можеби ќе ве интересира

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС