02 Јуни, 2023
0.0242

Османи положи цвеќе на местото на грозоморниот инцидент: Заедно да работиме за безбедни училишта

Објавено во: Мои пари 25 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Училишните часови продолжија во основното училиште „Владислав Рибникар“ во
Белград , но тагата и шокот од трагедијата за прераната загуба на невините
животи покажуваат дека состојбата уште долго време нема да се врати во
нормала.

Местото на трагедијата во белградски Врачар, денеска го посети Претседавачот
со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи кој положи цвеќе во
чест на жртвите. Османи е првиот политичар од Северна Македонија кој беше на
местото на несреќата што се случи на 3-ти мај.


Османи на својот Фејсбук профил изрази почит кон невините жртви од
застрашувачкото пукање и искрено сочувство кон семејствата и пријателите на
загинатите, но и кон целиот српски народ.   

„Соочени со оваа незамислива трагедија, од клучно значење е да се здружиме
во споделувањето на загубата и болката и да дадеме поддршка на
најпогодените. Само така ќе потврдиме дека сме подготвени да спречиме вакви
ужасни инциденти да се случат во иднина“, напиша Османи на Фејсбук.


Тагата на најблиските е неизмерна и ненадоместлива, пиша Османи, и додаде
дека ОБСЕ ја споделува нивната болка и дава целосна поддршка за надминување
на ситуацијата.

„Споменот за жртвите нека биде поттик за сите нас напорно да работиме за
побезбедна иднина, каде што училиштата се симбол на знаење и пријателство“,
напиша Османи.


ПР Објава

Можеби ќе ве интересира

Samsung и Dezeen организираат глобален конкурс за дизајн - Re:Create конкурсот ја нагласува вредноста на одржливоста на производите и услугите на Samsung

Samsung и Dezeen организираат глобален конкурс за дизајн - Re:Create конкурсот ја нагласува вредноста на одржливоста на производите и услугите на Samsung

Одбележување на Светскиот ден на млекото: БИМИЛК и ЈОУДГ „Мајски Цвет” Битола со донација на детска креативна патека

Одбележување на Светскиот ден на млекото: БИМИЛК и ЈОУДГ „Мајски Цвет” Битола со донација на детска креативна патека

Со донација на повеќе од 300 илјади денари dm drogerie markt го одбележа Меѓународниот ден на децата!

Со донација на повеќе од 300 илјади денари dm drogerie markt го одбележа Меѓународниот ден на децата!

Уште повисоки каматни стапки за штедење во Комерцијална банка

Уште повисоки каматни стапки за штедење во Комерцијална банка

Промоција на стихозбирката „На врв на јазикот“ од Катица Ќулавкова

Промоција на стихозбирката „На врв на јазикот“ од Катица Ќулавкова

„НEзаштитена пpирода“ - Изложба на фотографии на Велиан Јагев за подигнување на свесноста за животната средина, поддржана oд ПроКредит Банка

„НEзаштитена пpирода“ - Изложба на фотографии на Велиан Јагев за подигнување на свесноста за животната средина, поддржана oд ПроКредит Банка

ВТОРАТА ТУРНИРСКА ФАЗА ВО „СВРТИ, ТИПУВАЈ И НАГРАДИ СОБИРАЈ“ на 2win.mk ЗАВРШИ, СЛЕДУВА СРЕЌНО ТРКАЛО

ВТОРАТА ТУРНИРСКА ФАЗА ВО „СВРТИ, ТИПУВАЈ И НАГРАДИ СОБИРАЈ“ на 2win.mk ЗАВРШИ, СЛЕДУВА СРЕЌНО ТРКАЛО

ИНТЕРВЈУ ПОПОВА МАЈСТОРОВА: Сертификацијата за Најдобар работодавач е круна на децениска работа за грижата и напредокот на нашите вработени

ИНТЕРВЈУ ПОПОВА МАЈСТОРОВА: Сертификацијата за Најдобар работодавач е круна на децениска работа за грижата и напредокот на нашите вработени

Фотогалерија: Swatch и Божиновски часовници организираа Dragon ball турнир на Нихон-Џи фестивалот

Фотогалерија: Swatch и Божиновски часовници организираа Dragon ball турнир на Нихон-Џи фестивалот