18 Април, 2021
0.0246

Османи се пофали дека ќе има субвенционирање на правична застапеност во приватни компании

Објавено во: Македонија 02 Март, 2021

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи се пофали дека ќе има субвенционирање на правична застапеност во приватни компании. 

Тој на Фејсбук објави дека ова поминало на Влада.  Во текот на кампањата за избори, ДУИ бараше субвенции за вработување по етнички клуч. 

Владата при имплементацијата на програмите и мерките за вработување, како и услугите на пазарот на трудот, ќе ги почитуваа сите основни принципи, објави првиот вицепремиер Артан Груби.

„За време на денешната седница, Владата на РСМ ја усвои одлуката за почитување на принципот на диверзитет и инклузивност за сите општествени категории во привтаниот сектор согласно принципите на правична и адекватна застапеност на етничка, полова, религиозна, расна или било која друга ранлива категорија на граѓани во согласност со стандардите и практиките на Обединетите нации и Меѓународната организација на трудот“, пишува Груби на Фејсбук. 

Владата го усвои и поттикна рамноправниот регионален развој, во согласност со податоците од Бирото за регионален развој и степенот на развиеноста на планските региони во  Македонија.

фото Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

Драстично намален бројот на новозаболени денеска

Драстично намален бројот на новозаболени денеска

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Анестезиолог Хаџиевска по трансплантацијата на срцето кое му го продолжи животот на Илија: Со сопругата беа ептен слатки, двајцата многу млади

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Комисијата за заразни болести не исклучува уште една недела рестриктивни мерки

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина