15 Април, 2024
0.0259

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

Објавено во: Економија, Свет 10 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Колку гас троши Европа оваа сезона? Одговорот на тоа прашање неделава го даде здружението GIE (Gas Infrastructure Europe): на почетокот на декември нето повлекувањето на гасот од подземните складишта на блокот беше во просек 563 милиони кубни метри дневно, додека во ноември тоа бројката беше само 157 милиони кубни метри дневно.

Така, „итни“ резерви на природен гас во подземните складишта во Европа се намалуваат, бидејќи студеното време го натера блокот да користи повеќе гориво поради зголемената потрошувачка на енергија, објави во четвртокот Ведомости.

ЕУ испумпала четири пати повеќе гориво од своите залихи во декември во споредба со ноемврискиот просек, според пресметките на оваа куќа, врз основа на податоците на GIE.

Залихите на гас во ЕУ паднаа за 6,3% од капацитетот на 93,3%, и тоа доаѓа откако блокот објави дека испораките на природен гас во октомври скокнале на рекордно високо ниво од речиси 98%.

Дополнително, производството на обновлива енергија, како што се турбините на ветер, падна во декември, покривајќи околу 15 отсто од енергетските потреби на блокот, покажаа податоците. Во меѓувреме, рускиот гигант Газпром продолжува да испорачува гас за транзит до Западна и Централна Европа преку Украина, преку единствената преостаната станица Суја.

До почетокот на декември беа испорачани околу 42,4 милиони кубни метри дневно. Иако испораките на гас во ЕУ во моментов се доволни, аналитичарите предупредуваат дека тоа може да се промени во текот на зимата.

Исто така, експертите велат дека пазарот на ЕУ ќе има големо влијание од потрошувачката на гас во Азија, бидејќи се очекува земјите од Јужна Азија да станат главни двигатели на побарувачката за пазарот на ЛНГ.


Можеби ќе ве интересира

СЕ НАОЃА ВО БОСНА: Ова е град на милионери

СЕ НАОЃА ВО БОСНА: Ова е град на милионери

РАСТЕ ЦЕНАТА НА СРЕБРОТО: Кризата на Блискиот Исток води кон негово поскапување

РАСТЕ ЦЕНАТА НА СРЕБРОТО: Кризата на Блискиот Исток води кон негово поскапување

ИЛОН МАСК СО РАДИКАЛНА МЕРКА: Тесла ќе отпушти над 10 отсто од својата работна сила

ИЛОН МАСК СО РАДИКАЛНА МЕРКА: Тесла ќе отпушти над 10 отсто од својата работна сила

ЕВЕ КОИ ВОЗАЧИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНААТ НОВИНИТЕ - Регулаторна со нови цени на нафтените деривати

ЕВЕ КОИ ВОЗАЧИ ТРЕБА ДА ГИ ЗНААТ НОВИНИТЕ - Регулаторна со нови цени на нафтените деривати

НЕ МУ СЕ ПЛАШЕТЕ НА СТУДЕНИОТ БРАН, ИАКО ДЕНЕСКА ЗАВРШУВА ГРЕЈНАТА СЕЗОНА - ако е многу ладно, пак ќе ни пуштат парно

НЕ МУ СЕ ПЛАШЕТЕ НА СТУДЕНИОТ БРАН, ИАКО ДЕНЕСКА ЗАВРШУВА ГРЕЈНАТА СЕЗОНА - ако е многу ладно, пак ќе ни пуштат парно

Кој заработи 2 милиони евра од продажба акции во „Македонијатурист“?

Кој заработи 2 милиони евра од продажба акции во „Македонијатурист“?

БЕЛГРАД НА ВОДА СЕ ШИРИ - ќе се протега и на Нов Белград и ќе дојде до Хиподром

БЕЛГРАД НА ВОДА СЕ ШИРИ - ќе се протега и на Нов Белград и ќе дојде до Хиподром

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ВЕЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИЈА КАКО РЕЗУЛТАТ НА ИРАНСКИОТ НАПАД: Се очекува цените дополнително да рипнат

ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА ВЕЌЕ СЕ ЗГОЛЕМИЈА КАКО РЕЗУЛТАТ НА ИРАНСКИОТ НАПАД: Се очекува цените дополнително да рипнат

НЕРЕАЛНА ЗАМИСЛА - планот за електрификација на Европа до 2035 година полека пропаѓа

НЕРЕАЛНА ЗАМИСЛА - планот за електрификација на Европа до 2035 година полека пропаѓа