09 Декември, 2023
0.0248

ОВА Е НАЈБАРАНАТА РАБОТА ВО ГЕРМАНИЈА: Минималната плата е 3.000 евра

Објавено во: Економија, Свет 21 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Една од најбараните работни места во Германија е возач на автобус. За нив секогаш има работа, бидејќи како и кај нас ги нема доволно.

Се проценува дека до 2030 година во Германија ќе има недостиг од 87.000 возачи од категоријата Д. Минималната плата за оваа работа е од 3.000 до 3.500 евра.

Еден млад возач ја сподели својата приказна на TikTok. Тој посочува дека возачите побрзо добиваат виза за влез во земјава, бидејќи припаѓаат на квалификуваната работна сила. Многу наши од Балканот веќе возат во Германија.

„Преку други дознав за приватна фирма која работи со јавен превоз и почнав да работам без обука. Сепак, многу е работа, поточно работиш шест дена, одмораш два. После една година најдов надвор дека во државната компанија има отворен ден, малку разговарав со нив и веќе следниот ден ме повикаа да дојдам на интервју за работа и ме прифатија“, вели тој.

Од друга страна, за државна компанија постапката е малку поинаква. Треба да поминеш неколку интервјуа, да направиш лекарски преглед, да поминеш обука, школа за продажба на карти, која трае една недела, па потоа да направиш тест. Откако ќе поминете, можете да започнете практична обука со некој од вашите колеги, во траење од две недели. Се е платено и работите до 160 часа месечно, со напомена дека секогаш можете дополнително да работите.

„Исто така, вие избирате дали прекувремената работа ќе ви биде платена веднаш или со платата, а можете да изберете и слободен ден. Има неколку опции. Да речеме, можете да работите четири дена, а два да одморите. Значи три пати, па пет пати ќе работите. и еден ден одмораш и така.Годишниот одмор трае 28 работни дена“, заклучува возачот на автобусот.

Видеото може да го погледнете тука.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности

ПАРАДОКС НА БАЛКАНОТ - еве каде еден килограм џимиринки чини колку три килограми месо

ПАРАДОКС НА БАЛКАНОТ - еве каде еден килограм џимиринки чини колку три килограми месо

Реновираната бензинска станица на „Макпетрол“ во Тетово е пуштена во употреба

Реновираната бензинска станица на „Макпетрол“ во Тетово е пуштена во употреба

ФИНАНСИСКИ ДИРЕКТОР ПРОДАДЕ АКЦИИ ЕДЕН ДЕН ОТКАКО ОБЈАВИ ОТПУШТАЊА - еве како менаџер од Спотифај заработи над 9 милиони долари

ФИНАНСИСКИ ДИРЕКТОР ПРОДАДЕ АКЦИИ ЕДЕН ДЕН ОТКАКО ОБЈАВИ ОТПУШТАЊА - еве како менаџер од Спотифај заработи над 9 милиони долари

ТИЕ СЕ НОВАТА СРПСКА ДЕЛОВНА ЕЛИТА - имаат најмалку 140 фирми и вртат милијарди

ТИЕ СЕ НОВАТА СРПСКА ДЕЛОВНА ЕЛИТА - имаат најмалку 140 фирми и вртат милијарди