11 Јули, 2020
0.0204

ОВА СЕ СЛУЧУВА ВО ЕДНА ОД НАЈБОГАТИТЕ ЗЕМЈИ: Дури 70 отсто компании се пред банкрот

Објавено во: Економија, Корона Вирус 22 Мај, 2020

Дури 70 отсто од компаниите во Дубаи се пред банкрот. 

Очекуваат дека во рок од шест месеци ќе ги затворат своите фирми. 

Пандемијата  на коронавирусот и мерките за ограничување на движењето ја намалија побарувачката. Ова го покажуваат резултатите од истражувањето, објавено денеска, направено од Економската комора на Дубаи.

Анкетирале 1.228 генерални директори во голем број сектори во периодот од 16. до 22. април, а дури три четвртини од анкетираните биле мали претпријатија со помалку од 20 вработени, објави „Си Ен Би Си“.

Повеќе од две третини од анкетираните рекле дека се под закана на умерен или висок ризик да стават клуч на своите бизниси во наредните шест месеци. Поточно, околу 27 проценти рекле дека очекуваат дека ќе ги затворат фирмите наредниот месец, а 43 отсто дека тоа би го сториле во наредните шест месеци.

Дубаи е една од најбогатите земји во светот. 

Во 2017 година земјата имаше вртоглав скок на БДП, и беше пред другите арапски економии. Тие имаат добра домашна потрошувачка и меѓународна трговија. 

Можеби ќе ве интересира

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија

Безмалку 4 милиони евра дале Скопјани за „вечен живот“ минатата година

Безмалку 4 милиони евра дале Скопјани за „вечен живот“ минатата година

МАЛА ПОНУДА НА НАФТА: Во светот вакво нешто немало една деценија

МАЛА ПОНУДА НА НАФТА: Во светот вакво нешто немало една деценија

Ангеловска: Над 187.000 граѓани со домашните платежни картички потрошиле 10.7 милиони евра

Ангеловска: Над 187.000 граѓани со домашните платежни картички потрошиле 10.7 милиони евра

Здружението на земјоделството и прехранбената индустрија повикува компаниите да не бидат вклучени во предизборната реторика

Здружението на земјоделството и прехранбената индустрија повикува компаниите да не бидат вклучени во предизборната реторика

Кои се најуспешните компании во Кавадарци?

Кои се најуспешните компании во Кавадарци?

МАСОВНО КУПУВААТ ИМОТИ: Словенците го „окупираа“ хрватското крајбрежје

МАСОВНО КУПУВААТ ИМОТИ: Словенците го „окупираа“ хрватското крајбрежје

Еве каде можете да ги искористите ваучерите за туризам

Еве каде можете да ги искористите ваучерите за туризам