15 Април, 2021
0.0295

ОВА ШТО ГО ГЛЕДАМЕ Е СТРАШНО: Млади, здрави луѓе со тешки клинички слики, директорката Гагачовска со апел по смртта на 19-годишната девојка

Објавено во: Македонија 08 Април, 2021

Во Клиничката болница во Битола почина 19-годишна девојка која била суспектна на Ковид-19, а директорката д-р. Билјана Гагачовска за Фактор изјави дека направиле се што е потребно, но за жал, само неколку часа по приемот, младата девојка починала.

-Девојката беше донесена вчера, во многу тешка состојба со ниска сатурација, веднаш беше хоспитализирана во Ковид-центарорт во посебна соба за суспектни пациенти. Веднаш и беше дадена адекватна терапија и беа преземени реанимациони мерки, но за жал неколку часа по приемот, пациентката почина. Беше донесена како сомнителна со клиничка слика и манифестација на ковид-инфекција, но не беше тестирана и кај нас почина пред да биде земен брис. Инаку, девојката имаше коморбидитет-Даунов синдром.

Д-р. Гагачовска информира дека до утринава до 8 часот во Клиничката болница во Битола се хоспитализирани 134 пациенти од кои повеќето се со тешка клиничка слика и во тешка состојба. -Уринава имаме двајца пациенти кои починаа, едниот на 63 години, другиот на 69. Во текот на денот има и нови приеми и секако исписи на пациенти кои се во добра здравствена состојба. Се уште има слободни болнички кревети. Но, она што сакам да го потенцирам и да апелирам, посебно до младите е да ги почитуваат мерките бидејќи она што го гледаме е навистина фрапантно. Млади пациенти, здрави пациенти доаѓаат со веќе развиени за кратко време тешки клинички слики. 

Како и секаде бројот на млади заболени и во Битола е се поголем, овој британски сој, како што кажуваат и епидемиолозите, многу брзо развива тешка клиничка слика и ја напаѓа и помладата популација, вели за Фактор, д-р Гагачевска. 

Анита Буховски

Можеби ќе ве интересира

Земјоделци од Арачиново протестираат и бараат отштета за поплави од 2016 и 2018

Земјоделци од Арачиново протестираат и бараат отштета за поплави од 2016 и 2018

Матичните броеви се разликувале во последните три цифри: Мицкоски тврди дека 20.000 луѓе имаат по два матични броја

Матичните броеви се разликувале во последните три цифри: Мицкоски тврди дека 20.000 луѓе имаат по два матични броја

Љупчо Николовски: За работен ручек на министер само 1.500 денари

Љупчо Николовски: За работен ручек на министер само 1.500 денари

Д-Р БАБИЧИЌ: Вакцините се ефикасни и кон бразилскиот сој, но нешто послабо, а наскоро ќе дознаеме и колку

Д-Р БАБИЧИЌ: Вакцините се ефикасни и кон бразилскиот сој, но нешто послабо, а наскоро ќе дознаеме и колку

Професор Трајковски: Пикот на ковид е достигнат, но лекувањето на хоспитализираните трае многу долго

Професор Трајковски: Пикот на ковид е достигнат, но лекувањето на хоспитализираните трае многу долго

Истекува рокот за истрагата против Лидија Димова

Истекува рокот за истрагата против Лидија Димова

СПУТНИК V произведен во Торлак ќе биде и за земјите од соседството, но сега нема потреба да нарачуваме дополнителни количини, кажа Филипче

СПУТНИК V произведен во Торлак ќе биде и за земјите од соседството, но сега нема потреба да нарачуваме дополнителни количини, кажа Филипче

На 28.април пристигнуваат сите 200.000 вакцини од Кина: Филипче добил потврда од Кинеската амбасада во Скопје

На 28.април пристигнуваат сите 200.000 вакцини од Кина: Филипче добил потврда од Кинеската амбасада во Скопје

Груби: Несреќни изјави од челници на државни институции за рамковните вработувања

Груби: Несреќни изјави од челници на државни институции за рамковните вработувања