26 Јануари, 2021
0.0409

Oваа болест не е наивна, порача владиката Петар

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 30 Ноември, 2020

Oваа болест не е наивна, порача владиката Петар кој одржа проповед по литургијата во црквата во Битола. Тој  ги нападна оние кои не веруваат во коронавирусот, потенцирајќи дека нивното однесување е најголемата причина за ширење на вирусот. 

„Болеста е присутна, умираат луѓе. Умираат дури патријарси, умираат владици, умираат свештеници, умираат ѓакони, умираат верници, умираат служители во црквите, сите умираат! Никого не поштедува оваа болест! Умираат лекари, врвни лекари умираат од оваа болест! Што значи сериозна е болеста. И јас морам да напомнам една работа, што е многу битна и сега гледав како се однесуваат некои што носат маски. Маската кога ја носите, кога ќе се приближувате, кон оној што треба, да нешто му кажете, тогаш мора да ја ставите, ако сте далеку од него 2 метри и не мора да ја ставите, оти сте заштитени со тоа што сте подалеку од него. А, гледам обратно луѓето прават“, порача владиката Петар. 

Во Преспанско-Пелагониската епархија од коронавирусот починале 255 луѓе до пред една недела. Во една недела починаа и двајца свештеници, еден на 78 години и најмладиот на 39-годишна возраст, објасни владиката. 

Maкедонија е земја со висока смртност од коронавирусот. 

Српскиот претседател Александар Вучиќ при посетата на Ниш, одговарајќи на критиките од стручњаците дека здравствениот систем може во секој момент да крахира, направи споредба на Србија и Македонија и рече дека вкупниот број на починати од Ковид-19 е поголем, а се работи за многу помала земја.

Можеби ќе ве интересира

Можно е годинава да се забрани увоз на возила под Еуростандард 5, идејата за субвенции за замена на возила уште постои

Можно е годинава да се забрани увоз на возила под Еуростандард 5, идејата за субвенции за замена на возила уште постои

РФМ: Данило Брестовац повеќе не е селектор

РФМ: Данило Брестовац повеќе не е селектор

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НА ШАПКА: Семејство со две малолетни деца попради снежни навеви заглавило во викендичка, еве како се извлекле

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НА ШАПКА: Семејство со две малолетни деца попради снежни навеви заглавило во викендичка, еве како се извлекле

Мицкоски започнува со собирање потписи од следната недела, Апасиев ќе се жали на Уставен

Мицкоски започнува со собирање потписи од следната недела, Апасиев ќе се жали на Уставен

Ивановска: Добивме осум луѓе од кај Груби, но треба да се прилагодуваме на нив

Ивановска: Добивме осум луѓе од кај Груби, но треба да се прилагодуваме на нив

Пендаровски: Големите фармацевтски компании не се заинтересирани за малите пазари

Пендаровски: Големите фармацевтски компании не се заинтересирани за малите пазари

Филипче: Нема сомнеж во квалитетот на кинеските вакцини, чекаме детали во однос на цената

Филипче: Нема сомнеж во квалитетот на кинеските вакцини, чекаме детали во однос на цената

Португалското претседателство е за брз старт на преговорите: Османи и Димитров во Брисел

Португалското претседателство е за брз старт на преговорите: Османи и Димитров во Брисел

Пратеникот Стоиљковиќ вели дека е најзаслужен што Србија ќе даде вакцини за Македонија

Пратеникот Стоиљковиќ вели дека е најзаслужен што Србија ќе даде вакцини за Македонија