20 Април, 2024
0.0248

ОВАА НАВИКА Е ПРЕСУДНА: Како да напредувате во кариерата

Објавено во: Економија 06 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Деловната комуникација е клучна за успех на работа, но важно е да знаете како да ја спроведете. Кога само што ќе влезете на пазарот на труд, а не сте отишле на факултет кој ве подготвил за неговата реалност, ќе се соочите со тешката вистина - потребно ви е вмрежување за успешна кариера.

Ова во никој случај не значи дека нема да се вработите ако не познавате одредени луѓе; тоа значи дека побрзо ќе напредувате доколку познавате луѓе во вашиот сектор, но и надвор од него, а исто така е можност да создадете пријателства на неочекувани места, пишува Manager.ba.

Вмрежување значи луѓе кои стапуваат во контакт, се запознаваат, се обидуваат да го одржат тој контакт и веруваат дека порано или подоцна ќе имаат корист од тоа во форма на понуда за нова работа или вредни информации кои можат да доведат до нова работа, напредување во кариерата и индиректно запознавање со повеќе нови луѓе.

Не станува збор за влечење врски, туку за вмрежување од кое двете страни ќе имаат корист. Имено, како што можете да добиете напредок или вредни информации, истото можете да го понудите и на другата страна.

Меѓутоа, ако сакате да и покажете на другата страна дека навистина се грижите да останете во контакт и дека, на крајот на приказната, и двајцата имате корист од тоа, што е клучно.

Станува збор за испраќање пораки кога не ви треба никаква услуга, туку едноставно да останете во контакт.

Ако на социјалните мрежи, особено на Linkedin, имате луѓе кои се деловно поврзани со вас на некој начин (или мислите дека можеби ви требаат), контактирајте со нив одвреме-навреме, коментирајте ги нивните објави или пофалете ги за некој од нивните успеси.

Ако ја имате нивната адреса за е-пошта, контактирајте ги на тој начин. Кажете им како сте виделе на кој проект работат, на пример, и честитајте им. Патем, ноншалантно спомнете што вие работите моментално, и слично.

Но, внимавајте да не одите во крајности и да не се лижете прекумерно. Во деловната комуникација, важно е да се одржува добра мерка и вкус.

Извор: Блиц.бизнс

Можеби ќе ве интересира

Николоски за ВоА: Во изминатите 4 години менаџиравме криза и го штитевме стандардот, економијата доаѓа во фокусот

Николоски за ВоА: Во изминатите 4 години менаџиравме криза и го штитевме стандардот, економијата доаѓа во фокусот

ЛУКАРЕВСКА: Во наредниот мандат домашните компании ќе ги поддржиме со 180 милиони евра

ЛУКАРЕВСКА: Во наредниот мандат домашните компании ќе ги поддржиме со 180 милиони евра

НИКОЛОСКИ НА СРЕДБИ ВО ММФ: Здравите економски политики поттикнуваат забрзување на економскиот раст

НИКОЛОСКИ НА СРЕДБИ ВО ММФ: Здравите економски политики поттикнуваат забрзување на економскиот раст

ГРАЃАНИТЕ СЕПАК ШТЕДАТ: Koлку се зголемени вкупните депозити на домаќинствата?

ГРАЃАНИТЕ СЕПАК ШТЕДАТ: Koлку се зголемени вкупните депозити на домаќинствата?

ММФ: Kaкви се оценките за руската економија?

ММФ: Kaкви се оценките за руската економија?

СТРИМИНГ ГИГАНТОТ ГИ ИЗНЕНАДИ АНАЛИТИЧАРИТЕ: наспроти забраната за делење лозинка - голем раст на профитот и претплатниците

СТРИМИНГ ГИГАНТОТ ГИ ИЗНЕНАДИ АНАЛИТИЧАРИТЕ: наспроти забраната за делење лозинка - голем раст на профитот и претплатниците

Марко Бислимовски останува вонреден претседавач на Бордот на регулатори на Енергетската Заедница

Марко Бислимовски останува вонреден претседавач на Бордот на регулатори на Енергетската Заедница

ЕСКАЛАЦИЈАТА И ТЕНЗИИТЕ НА БЛИСКИОТ ИСТОК ЈА КАЧИЈА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве како да тргувате со црно злато

ЕСКАЛАЦИЈАТА И ТЕНЗИИТЕ НА БЛИСКИОТ ИСТОК ЈА КАЧИЈА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве како да тргувате со црно злато

„АЛКАЛОИД“ СЀ ПОБЛИСКУ ДО ЕВРОПА: Компанијата регистрираше ново друштво во Хрватска, осми по ред правен субјект основан во земја членка на ЕУ

„АЛКАЛОИД“ СЀ ПОБЛИСКУ ДО ЕВРОПА: Компанијата регистрираше ново друштво во Хрватска, осми по ред правен субјект основан во земја членка на ЕУ