20 Јули, 2024
0.0274

ПАЦИЕНТОТ ВО „8 СЕПЕМВРИ“ ИМАЛ АКУТНО ПСИХОСОМАТСКО НАРУШУВАЊЕ: „Денеска заминува дома“, директорот Костов со сите детали за Фактор

Објавено во: Македонија 08 Јануари, 2024

Добивај вести на Viber

Станува збор за повозрасен пациент кој веќе по четврти пат е хоспитализиран во ГОБ „8 Септември“, а се лекува од кардиомиопатија, односно срцева слабост, вели за Фактор, директорот на болницата, Христијан Костов, кој ги изнесе сите детали за синоќешниот инцидент.

-Синоќа се случи инцидентот во кој пациентот кој ние го знаеме, бидејќи по четврти пат се лекува кај нас, нападна медицински техничар со мало кујнско ноже. За среќа, нашиот вработен нема тешки повреди, само расекотина на градниот кош. Инаку, пациентот се лекува од кардиомиопатија, односно срцева слабост и е хоспитализиран на Одделението за интензивна нега. Нападот се случил кога медицинскиот техничар делел терапија. Во тој момент, пациентот бил агресивен, дезорентиран, агитиран, вознемирен, конфузен. По преглед од страна на психијатар е констатирано дека станува збор за акутно психосоматско нарушување, промена на расположението, посочува проф. д-р Костов, нагласувајќи дека пациентот досега немал никаков психијатриски наод, односно немал никаква дијагноза од страна на специјалист психијатар.

Вели дека му е дадена терапија за смирување и дека пациентот денеска ќе биде отпуштен од болницата.

-Денеска состојбата му е смирена, и ќе биде отпуштен. Она што би сакал да го истакнам е дека иако повредата нанесена на градниот кош од ножот кај нашиот медицински техичар не е опасна, стресот кој го преживеа е навистина преголем. Во моментот на нападот веднаш е повикано обезбедувањето и е повикана полиција, вели дирекоторот.

Иако станува збор за акутно психосоматско нарушување, 77-годишниот пациент од Скопје, како што нагласи проф. д-р Костов, за една недела треба да се јави на контрола кај специјалист психијатар.

Анита Буховски


Можеби ќе ве интересира

„ЗА СРЕЌА НЕМА ПОСЛЕДИЦИ ПО ДОМОВИТЕ И ГРАЃАНИТЕ“: градоначаникот Јанчев вели утре ќе се изгаснат дел од пожарите

„ЗА СРЕЌА НЕМА ПОСЛЕДИЦИ ПО ДОМОВИТЕ И ГРАЃАНИТЕ“: градоначаникот Јанчев вели утре ќе се изгаснат дел од пожарите

ЧЕТИРИ ЛИЦА ЗАВРШИЈА ВО БОЛНИЦАТА ВО КУМАНОВО: сообраќајка на автопатот Куманово-Скопје

ЧЕТИРИ ЛИЦА ЗАВРШИЈА ВО БОЛНИЦАТА ВО КУМАНОВО: сообраќајка на автопатот Куманово-Скопје

„Работниците во Македонски шуми гаснат пожари, буквално, по влечки!“: Левица со остра реакција за состојбата со пожарите

„Работниците во Македонски шуми гаснат пожари, буквално, по влечки!“: Левица со остра реакција за состојбата со пожарите

НОВА ПОДДРШКА: Прогласот за семакедонско обединување го потпиша и огранокот на Партијата на слободата за Мала Преспа

НОВА ПОДДРШКА: Прогласот за семакедонско обединување го потпиша и огранокот на Партијата на слободата за Мала Преспа

АПАНАЖА ЗА БЕСИМИ, БЕКТЕШИ И ЛОГА - закупнина за стан за четворица пратеници, како и плата до пензија, еве ги деталите

АПАНАЖА ЗА БЕСИМИ, БЕКТЕШИ И ЛОГА - закупнина за стан за четворица пратеници, како и плата до пензија, еве ги деталите

СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ДЕБАР: град, громови, поплавени улици и одрони на патиштата

СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ДЕБАР: град, громови, поплавени улици и одрони на патиштата

„Ветрот го сменил правецот и се нашол среде оган“: повредениот Златко правел противпожарен појас за огнот да не дојде до Сираково

„Ветрот го сменил правецот и се нашол среде оган“: повредениот Златко правел противпожарен појас за огнот да не дојде до Сираково

ЧЕТВОРИЦА ОХРИЃАНИ ЗАВРШИЈА ЗАД РЕШЕТКИ - прво се тепале во кафана, па ги нападнале полицајците

ЧЕТВОРИЦА ОХРИЃАНИ ЗАВРШИЈА ЗАД РЕШЕТКИ - прво се тепале во кафана, па ги нападнале полицајците

„Сите аеродромски сектори се во состојба на подготвеност поради глобалниот ИТ прекин“: ТАВ Македонија без откажани летови

„Сите аеродромски сектори се во состојба на подготвеност поради глобалниот ИТ прекин“: ТАВ Македонија без откажани летови