09 Декември, 2022
0.0310

ПАД НА ДОЛАРОТ, ПОСИЛНО ЕВРО И ФУНТА, но и нафтата поскапе

Објавено во: Економија 30 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Вредноста на доларот во однос на кошничката валути на пазарот драстично падна од највисокото ниво во последните 20 години.

Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 111,90 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 113,30 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 144,50 на 144,65 јени, пишува „Блиц.рс“.

Но, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 0,9820 долари, додека вчера во овој момент таа изнесуваше 0,9685 долари.

Зајакнувањето на еврото е благодарение на очекувањата дека Европската централна банка повторно ќе ги зголеми клучните каматни стапки за 0,75 процентни поени на седницата во октомври, бидејќи инфлацијата во еврозоната не стивнува.

На ова укажуваат вчера објавените информации дека во септември инфлацијата во Германија скокна на 10,9 отсто, што е највисоко ниво од 1996 година и значително повисока од очекуваното.

Американската валута ослабе и во однос на британската, на која позитивно влијаеја интервенциите на британската централна банка на пазарот на обврзници со цел намалување на приносите.

На почетокот на неделата, фунтата падна на рекордно ниско ниво од 1,0327 долари поради планот на новата влада за големо задолжување за стимулирање на економијата. Сепак, фунтата закрепна по два дена интервенција на централната банка.

Утринава фунтата се тргува околу 1,1220 долари и е на пат за неделна добивка од повеќе од 2 отсто.

Цените на нафтата се стабилизираа по вчерашниот пад. Барелот на лондонскиот пазар зајакна за 0,10 отсто, на 88,50 долари, додека на американскиот пазар поскапе за 0,15 отсто, на 81,30 долари.

Како резултат на тоа, цените на нафтата се на пат за својата прва неделна добивка за пет недели по големите промени.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Зошто доларот паѓа во однос на еврото?

Зошто доларот паѓа во однос на еврото?

Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“: „Diamond of Skopje“ дава нова димензија на урбаното живеење

Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“: „Diamond of Skopje“ дава нова димензија на урбаното живеење

ЕСМ купил струја од 16,3 милиони евра за декември

ЕСМ купил струја од 16,3 милиони евра за декември

ОДВ Електрик од Струга вработи 90 работници од Украина

ОДВ Електрик од Струга вработи 90 работници од Украина

Истражување: Македонецот би бил задоволен со плата од 770 евра

Истражување: Македонецот би бил задоволен со плата од 770 евра

Бочварски: Ова е време кога треба сите да размислуваме за поевтина енерегија

Бочварски: Ова е време кога треба сите да размислуваме за поевтина енерегија

И ПОКРАЈ КРИЗАТА НЕВРАБОТЕНОСТА ПАЃА, ДЗС со нови податоци за вработеноста на граѓаните

И ПОКРАЈ КРИЗАТА НЕВРАБОТЕНОСТА ПАЃА, ДЗС со нови податоци за вработеноста на граѓаните

Од утре драстично намалување на цените на бензините и дизелот

Од утре драстично намалување на цените на бензините и дизелот

ПОЛОВНИТЕ АВТОМОБИЛИ НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ПОСКАПИ - еве што во Фолксваген очекуваат за наредниот период

ПОЛОВНИТЕ АВТОМОБИЛИ НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ПОСКАПИ - еве што во Фолксваген очекуваат за наредниот период