06 Декември, 2022
0.0233

ПАКТ БЕРЛИН – ПАРИЗ: Европските сили подготвуваат тивок удар за Америка

Објавено во: Економија 24 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Двете водечки економии на ЕУ ја оставија настрана неодамнешната лоша крв меѓу нив за да дадат заедничка изјава за позиција во која повикуваат на „истражување на опциите за индустриска политика“ што ќе ја заштитат европската индустрија од дискриминаторски трговски мерки што доаѓаат од Вашингтон, но и од Пекинг, пишува Политико.

Декларацијата, која беше усвоена по дводневната средба на високо ниво во Париз, на која присуствуваше францускиот претседател Емануел Макрон, кој ги прими германската министерка за надворешни работи Анален Бербок и министерот за економија Роберт Хабек, сигнализира ескалација на европските напори за заштита на домашното производство од закана од нелојална конкуренција од САД, пишуваат американските медиуми во сопственост на германската корпорација „Аксел Спрингер“.

Во Париз и Берлин расте фрустрацијата што администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден покажува мал интерес за нивната загриженост во врска со Законот за антиинфлација на Белата куќа. Станува збор за економски пакет од 369 милијарди долари кој вклучува субвенции и даночни олеснувања за поддршка на таканаречената „зелена економија“.

Европа против американскиот протекционизам

Од европска перспектива, Законот за антиинфлација на САД е протекционистичка мерка бидејќи ги охрабрува компаниите да ги пренасочат инвестициите од Европа и ги охрабрува клиентите да „купуваат американски“ кога станува збор за електрични автомобили.

Со оглед на тоа што остануваат помалку од шест недели до стапувањето во сила на тој закон, бидејќи тој стапува на сила на 1 јануари, а „мировните разговори“ со Вашингтон покажуваат мал напредок, владата во Берлин одлучи да ги здружи силите со Париз и да го поддржи Француското барање за политика на ЕУ која ќе донесе повеќе субвенции, наведува Политико.

Целта е да се создадат подобри услови за бизнисот, така што Европа ќе остане посакувана средина за инвеститорите кои се занимаваат со идната „зелена“ технологија, како што се батерии, соларни панели и слично.

Тој нов сојуз меѓу Берлин и Париз почна да се обликува преку заедничката изјава потпишана од Хабек и неговиот француски колега Бруно ле Мер.

ФОТО: EPA

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Која наша фирма исплати 38 милиони евра плати за 9 месеци? „Фактор“ ги рангира најголемите платодавачи!

Која наша фирма исплати 38 милиони евра плати за 9 месеци? „Фактор“ ги рангира најголемите платодавачи!

ОВАА НАВИКА Е ПРЕСУДНА: Како да напредувате во кариерата

ОВАА НАВИКА Е ПРЕСУДНА: Како да напредувате во кариерата

Колкава е температурата во просторијата ако радијаторот е поставен на 4: Еве што значат бројките на него

Колкава е температурата во просторијата ако радијаторот е поставен на 4: Еве што значат бројките на него

Швеѓанец отворил осум социјални маркети, може да купуваат само лица со ниски приходи

Швеѓанец отворил осум социјални маркети, може да купуваат само лица со ниски приходи

Загубите ќе се мерат во милијарди: „Зима на незадоволство“ ќе ја тресе Британија

Загубите ќе се мерат во милијарди: „Зима на незадоволство“ ќе ја тресе Британија

Доларот јакне, еврото се „лизга“, цените на нафтата ги надоместуваат загубите

Доларот јакне, еврото се „лизга“, цените на нафтата ги надоместуваат загубите

КОИ СЕ, ШТО ЌЕ ГРАДАТ И КОЛКУ ЌЕ ВЛОЖАТ НОВИТЕ ТРОЈЦА СТРАТЕШКИ ИНВЕСТИТОРИ - одлуките објавени, ќе имаат ли среќа милионските најави

КОИ СЕ, ШТО ЌЕ ГРАДАТ И КОЛКУ ЌЕ ВЛОЖАТ НОВИТЕ ТРОЈЦА СТРАТЕШКИ ИНВЕСТИТОРИ - одлуките објавени, ќе имаат ли среќа милионските најави

Хеленик Петролеум и Македонија побараа дозвола за работа на нафтоводот Скопје - Солун по 13 години

Хеленик Петролеум и Македонија побараа дозвола за работа на нафтоводот Скопје - Солун по 13 години

АНАЛИЗИТЕ НИ ПОКАЖАА ДЕКА МОДЕЛОТ СО ДВЕ ПРОГРЕСИИ НА ДАНОКОТ НЕМАШЕ ДА БИДЕ ПОЗИТИВЕН - Лукаревска за даночната реформа

АНАЛИЗИТЕ НИ ПОКАЖАА ДЕКА МОДЕЛОТ СО ДВЕ ПРОГРЕСИИ НА ДАНОКОТ НЕМАШЕ ДА БИДЕ ПОЗИТИВЕН - Лукаревска за даночната реформа