19 Април, 2019
0.0273

Панама сака да го воведе еврото како своја валута

Објавено во: Свет, Финансии 16 Октомври, 2012

Панама би сакала да го воведе еврото како законски платежната средство, изјави денеска Панамскиот претседател Рикардо Мартинели Берокал, пренесуваат интернет медиумите. Ова било изјавено на состанокот со германската канцеларка Ангела Меркел. Во Панама, чија национална валута се нарекува Балбоа, во слободен промет е американскиот долар. Мартинели не дава детали околу желбата на јужноамериканската држава да го воведе еврото, но изразил целосна доверба во економијата на Германија и еврозоната. Должничката криза во монетарната унија наскоро ќе заврши, истакнува Берокал. Економијата на Панама, каде што доларот во пракса е основна валута е меѓу најбрзо растечките во Латинска Америка. Во 2011 година, бруто домашниот производ (БДП) на земјата се зголемил за 10.6% благодарение на активностите поврзани со проширувањето на Панамскиот канал, пишува агенцијата БТА. Сега еврото е фактичка валута во неколку земји кои не се членки на еврозоната и Европската унија, како Црна Гора и Косово, чиј меѓународен статус сеуште не е разјаснет. Покрај нив ееврото се користи и во земјите како Монако и Андора, но и во неколку поранешни европски колонии како Нова Каледонија.

Можеби ќе ве интересира

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

Алибаба „премоќна“ за Амазон во Кина

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

ГОЛЕМ СКАНДАЛ ГО ТРЕСЕ САД: Доктори и фармацевти на мета поради илегални опасни рецепти

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

(ФОТО) Млада новинарка убиена во терористички напад

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

Колку лицемерно: Донации за Нотр Дам за само два дена - а за гладни деца?

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

(ВИДЕО) КРОВОТ НА НОТР ДАМ Е НЕВОЗМОЖНО ДА СЕ ОБНОВИ: Архитект ги открива проблемите на градежниците на катедралата

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

Откриен древен лав поголем од поларната мечка

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

„Готов сум“, рекол Трамп кога дознал кој го гони

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Ким и Путин се подготвуваат за состанок – Америка будно ги следи

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години

Тв ѕвездата на „Би-Би-Си“ почина неочекувано на само 16 години