11 Декември, 2023
0.0234

ПАНИКА И СТРАВ КАЈ ТРГОВЦИТЕ: Цените на нафтата паѓаат четврта недела по ред, ќе ослабе ли побарувачката?

Објавено во: Економија 20 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

На светските берзи цените на нафтата паднаа минатата недела по четврти пат по ред, бидејќи трговците се загрижени поради слабата побарувачка во најголемите светски економии.

На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за 1,05 отсто, на 80,60 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 1,65 отсто, на 75,90 долари.

Стравувањата на трговците од слабеење на побарувачката

Цените паднаа четврта недела по ред, во еден момент паднаа на најниско ниво во последните четири месеци, поради стравувањата на трговците од слабеење на побарувачката.

Ова го покажаа податоците за растот на залихите во САД во претходната недела за 3,6 милиони барели, многу повеќе од очекувањата на аналитичарите. Производството остана на рекордни 13,2 милиони барели дневно.

„Падот на цената на суровата нафта е во спротивност со проценките на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и Меѓународната агенција за енергија (ИЕА), кои прогнозираат тесна понуда во четвртиот квартал“, изјави Тамаш Варга од PVM.

„Инвеститорите едноставно не им веруваат на проценките за растот на побарувачката во четвртиот квартал“

Според последните податоци, растот на кинеската економија, најголемиот светски увозник на нафта, во последно време забрза, но аналитичарите предвидуваат забавување на рафинериската преработка поради послабата побарувачка за гориво и пониските рафинериски маржи.

Се оценува дека циклусот на затегнување на монетарната политика во западните земји е завршен, со оглед на ублажувањето на инфлацијата, што треба позитивно да се одрази на нафтениот пазар. Цените паѓаат бидејќи се очекува дополнително забавување на економскиот раст, што ќе ја ослаби и побарувачката за „црното злато“.

„Цените на нафтата моментално паѓаат, и покрај навидум поволното опкружување, што доведува до заклучок дека инвеститорите едноставно не веруваат во проценките за растот на побарувачката во четвртиот квартал“, вели Варга.

Цената на нафтата може да биде поддржана само со намалување на понудата

Падот на цените на неделно ниво ќе беше уште поголем доколку во петокот не скокнеа за околу 4 отсто, што главно беше последица на корекцијата по наглиот пад од претходните денови.

Цените на нафтата беа поддржани и од одлуката на САД да санкционираат нова група сопственици на бродови и сопственици на бродови за транспорт на руска нафта по цени над границата поставена од Г7.

Бидејќи побарувачката не се очекува да се зголеми поради слабоста на економијата, велат аналитичарите, таа може да поддржи само намалување на понудата, односно производството од најголемите светски производители - Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК).

По минатонеделниот пад, цената на барелот на лондонскиот пазар сега е во минус во однос на почетокот на годината за околу 6 отсто, а на американскиот пазар за околу 5,5 отсто.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

МНОГУ ЗЕМЈИ СЕ МАЧАТ СО ИНФЛAЦИЈА: Во Кина се случува обратното, цените паѓаат

МНОГУ ЗЕМЈИ СЕ МАЧАТ СО ИНФЛAЦИЈА: Во Кина се случува обратното, цените паѓаат

КОЈ ЌЕ СЕ ИЗРАДУВА СО 17 МИЛИОНИ ЕВРА НЕПОСРЕДНО ПРЕД НОВА ГОДИНА - Мермерен комбинат Прилеп ќе дели дивиденда од акумулирани добивки

КОЈ ЌЕ СЕ ИЗРАДУВА СО 17 МИЛИОНИ ЕВРА НЕПОСРЕДНО ПРЕД НОВА ГОДИНА - Мермерен комбинат Прилеп ќе дели дивиденда од акумулирани добивки

ТРУПААТ ЗЛАТО: Две држави ги зголемуваат резервите

ТРУПААТ ЗЛАТО: Две држави ги зголемуваат резервите

НАД 300 НОВИ СТАНОВИ ЌЕ СЕ ГРАДАТ ВО СКОПЈЕ: Намален вкупниот број на издадени одобренија за градба, еве ги деталите

НАД 300 НОВИ СТАНОВИ ЌЕ СЕ ГРАДАТ ВО СКОПЈЕ: Намален вкупниот број на издадени одобренија за градба, еве ги деталите

„Њу момент“ 30 години ја поттикнува и унапредува македонската креативност

„Њу момент“ 30 години ја поттикнува и унапредува македонската креативност

ОЧЕКУВА НОРМАЛНИ СТАПКИ НА ИНФАЛЦИЈА: Еве што вели вицепремиерот за цените за следната година

ОЧЕКУВА НОРМАЛНИ СТАПКИ НА ИНФАЛЦИЈА: Еве што вели вицепремиерот за цените за следната година

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

К-15 од 2 милиони евра легна на сметките на полицајците

К-15 од 2 милиони евра легна на сметките на полицајците

Недостиг на работна сила: Тренчевска оди во Будимпешта

Недостиг на работна сила: Тренчевска оди во Будимпешта